Špeciálna základná škola, Námestie Andreja Cabana 1, Komjatice
ŠKOLSKÝ PORIADOK
2024/2025
1. Úvodné ustanovenia
Školský poriadok Špeciálnej základnej školy Komjatice vydáva riaditeľ školy na základe §11 Pedagogická dokumentácia a ďalšia dokumentácia, bod(3) písmeno n) , podľa §153 bod 1. až 3. zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhláškou č.322/2008 Z.z. o špeciálnych školách, na základe metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie. Školský poriadok po prerokovaní v pedagogickej rade a rade školy je zverejnený na webovej stránke školy. So školským poriadkom sú oboznámení žiaci, zamestnanci, rodičia a zákonní zástupcovia .
Škola poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Cieľom školy je vytvárať také podmienky, aby každý žiak vzhľadom k svojmu postihnutiu získal čo najvyšší štandard zručností a spôsobilostí, aby každý žiak pri použití špeciálnych metód a prostriedkov výučby bol vo výchovno - vzdelávacom procese úspešný a čo najlepšie pripravený pre život.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie, vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi ako aj učiteľmi. Škola bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem, ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd, Antidiskriminačný zákon ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.
3. Práva žiaka
V prípade potreby pomoci môžu žiaci vyhľadať:
V zmysle Deklarácie ľudských práv má žiak:
4. Povinnosti žiakov
5. Žiakovi je zakázané:
6. Práva zákonného zástupcu
7. Povinnosti zákonného zástupcu
Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválilo vedenie školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec. Vyučovanie sa koná v miestnostiach určených rozvrhom hodín. Zmeny vo výučbe je možné vykonať len so súhlasom riaditeľa školy.
Vyučovanie začína o 7,40 hod. Vyučovací čas je rozvrhnutý takto :
Časový rozpis vyučovania I./alokovaná/, II.,III. A IV. triedy:
1. vyučovacia hodina 07.40 - 08.25
2. vyučovacia hodina 08.35 - 09.20
3. vyučovacia hodina 09.35 - 10.20
4. vyučovacia hodina 10.30 – 11.15
5. vyučovacia hodina 11.25 – 12.10
6. vyučovacia hodina 12.20 – 13.00
Krúžková činnosť 13.30 – 15.30
Režim ŠKD:
Časový harmonogram činnosti ŠKD :
11.00 – 12,30 tematické oblasti výchovy
12,30 – 13,30 tematické oblasti výchovy
13,30 – 15,00 tematické oblasti výchovy
15,00 – 15,30 tematické oblasti výchovy
Činnosť týždenníkov organizuje triedny učiteľ, ktorý stanoví počet týždenníkov, dohodne so žiakmi náplň ich práce, zverejní ho na nástenke.
Návrh činnosti:
Pedagogický dozor nad žiakmi
Zamestnanci pri pedagogickom dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení dávať im primerané príkazy a poučenia. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole (mimo školy) patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich týždenného pracovného času a nie pedagogického úväzku. Vykonáva sa pri všetkých organizačných formách vyplývajúcich z výchovno-vzdelávacieho procesu, učebných osnov, podujatí organizovaných školou.
Vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi
Tvorba pozitívnej klímy na pracovisku je základom príjemnej atmosféry, v ktorej výchovno – vzdelávací proces sa môže uskutočňovať efektívnym spôsobom. Ak sa učiteľovi podarí získať si žiaka a žiak sa učiteľovi „otvorí“, jeho práca bude ľahšia a zábavnejšia. Dobré vzťahy medzi učiteľom a žiakom sú založené na vzájomnom rešpekte, úcte a vzájomne sa budujú. To isté platí i v rámci tvorby pozitívnej klímy na pracovisku i medzi RŠ – učiteľmi – rodičmi žiakov.
Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom.
1. Plavecký výcvik:
2. Lyžiarsky výcvik:
3. Školské výlety a exkurzie:
Opatrenia proti šíreniu drog, násilia, šikanovania
Žiaci školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze a to aj mimo školy. Žiaci školy nesmú šíriť prejavy intolerancie, rasizmu, sociálnej nerovnosti na škole, na verejnosti, na internetových stránkach. V prípade podozrenia na šikanovanie alebo pri zistení prejavov šikanovania sa sa postupuje podľa Smernice k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v ŠZŠ Komjatice. Je prísne zakázané šikanovať svojich spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.
Osobitné opatrenia pri vyučovaní
1. Telesná a športová výchova:
2. Pracovné vyučovanie /školská dielňa, pozemok /:
3. Vyučovanie v cvičnej kuchynke /upravená trieda/:
4. Vyučovanie informatiky:
Stravovanie v školskej jedálni
Dochádzka do školy
Ospravedlňovaní neprítomnosti žiakov v škole z dôvodu ochorenia
Podľa § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou od 1. júna 2024
„(10) Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
(11) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
(13) Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; to platí aj ak ide o ospravedlňovanie podľa odseku 11 alebo odseku.
Zákonný zástupca :Zákonný zástupca / zástupca zariadenia vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- dbá o to, aby dieťa alebo žiak dochádzali do školy pravidelne a včas,
- oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka,
- informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa alebo žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní v súlade so školským poriadkom.
Triedny učiteľ : Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- spolupracuje so zákonnými zástupcami / zástupcami zariadení / plnoletými žiakmi, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,
- eviduje dochádzku a neprítomnosť detí alebo žiakov na vyučovaní,
- vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti detí alebo žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,
- informuje včas plnoletého žiaka / zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia alebo príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,
- oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletých žiakov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti detí alebo žiakov na vyučovaní,
- navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,
- preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletého žiaka s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.
Riaditeľ školy: Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca / zástupca zariadenia trvalý pobyt, ak zákonný zástupca / zástupca zariadenia nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo povinnej školskej dochádzky.
Za každé vymeškanie vyučovania musí žiak priniesť potvrdenie od lekára alebo písomné potvrdenie (najlepšie v žiackej knižke) podpísané zákonným zástupcom. Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka oznámi rodič triednemu učiteľovi, prípadne riaditeľovi školy do 24 hodín – telefonicky, osobne alebo písomne.
Výchovné opatrenia (§ 58 školského zákona)
Pochvaly a iné ocenenia pre žiakov školy
Opatrenia na posilnenie disciplíny pre žiakov
Vymedzenie dôvodov, ktoré sa považujú za previnenia voči školskému poriadku - kritériá
a) menej závažné previnenia: opakované záznamy v pedagogickej dokumentácii, neospravedlniteľná neúčasť na vyučovaní, vrátane neskorých príchodov na vyučovanie, predčasné svojvoľné opustenie vyučovania, znečisťovanie priestorov školy.
b) závažné previnenia: fajčenie v areáli školy a na akciách organizovaných školou, požívanie alkoholických a návykových látok v areáli školy a na akciách organizovaných školou, falšovanie lekárskych potvrdení, nosenie do školy alebo na školou organizované akcie veci ohrozujúce život alebo zdravie, ako napr. zbrane, výbušniny, cigarety, drogy, šikanovanie – prvotné prejavy, pokusy, verbálna (ústna) a neverbálna (písomná) propagácia a podpora hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov podľa § 260 Trestného zákona, pakovaná neospravedlnená neúčasť na vyučovaní, preukázateľný nezáujem o štúdium a zvlášť závažné a opakujúce sa priestupky, ničenie školského majetku.
c) zvlášť závažné previnenia: úmyselné konanie proti dobrým mravom, proti ľudskej dôstojnosti, proti právam spolužiakov, šikanovanie – priestupok, trestný čin, spôsobenie škody, či už úmyselné alebo z nedbanlivosti, pri ktorom zasahujú orgány činné v trestnom konaní, spôsobenie ujmy na zdraví žiakom alebo zamestnancom školy, neospravedlnená absencia.
Zníženie známky zo správania za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky:
2. stupeň - obvykle za 20 až 30 neospravedlnených vyučovacích hodín
3. stupeň - obvykle za 31 až 60 neospravedlnených vyučovacích hodín
4. stupeň - obvykle nad 60 neospravedlnených vyučovacích hodín
Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je zo strany školy potrebné konať vo veci:a) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, riaditeľ školy bezodkladne oznámi túto skutočnosť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny,
b) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie podľa § 6 ods. 4 a § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. .
c) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 100 vyučovacích hodín, je potrebné zo strany obce podať v zmysle § 211 TZ trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže.
Hodnotenie správania žiakov
Žiaka hodnotíme a klasifikujeme podľa: Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.
Klasifikácia žiaka :
Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré má informatívnu, motivačnú a korekčnú funkciu.
Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný
Stupeň 1 (výborný)
Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov a pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahu medzi nimi nepodstatné medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje niekedy drobné nepresnosti, chyby vie s učiteľovou pomocou korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh niekedy s menšími chybami. Uplatňuje poznatky a hodnotí javy a zákonitosti podľa podnetov učiteľa. Jeho myslenie je v celku správne, ale pomalšie. Ústny a písomný prejav je pomerne správny a výstižný, grafický prejav je úhľadný a estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je občas narušená nedostatkami. Žiak je schopný pracovať po predchádzajúcom návode učiteľa.
Stupeň 2 (chválitebný)
Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi ojedinelé podstatnejšie medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje nepresnosti, ktoré dokáže s pomocou učiteľa korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh s menšími chybami. Pri využívaní poznatkov na výklad a hodnotenie javov je menej samostatný a potrebuje vedenie učiteľa. Jeho myslenie vykazuje drobné nepresnosti. Ústny a písomný prejav má zvyčajne nedostatky v správnosti a presnosti, grafický prejav je menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená nedostatkami. Žiak je po predchádzajúcom návode učiteľa schopný s menšími ťažkosťami samostatne pracovať.
Stupeň 3 (dobrý)
Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi závažné medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje často nepresnosti. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť obmedzene a len s pomocou učiteľa. Niekedy prejavuje aj väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je slabý, grafický prejav je často menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená značnými nedostatkami. Žiak je schopný samostatne pracovať pod občasným dohľadom učiteľa.
Stupeň 4 (dostatočný)
Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených v obsahu vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi mnoho závažných nedostatkov. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje mnoho značných nepresností. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť veľmi obmedzene a len za stálej pomoci učiteľa. Má často väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je veľmi slabý, grafický prejav nie je estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená veľkými nedostatkami. Žiak je schopný pracovať iba pod trvalým dohľadom učiteľa.
Stupeň 5 (nedostatočný)
Žiak si učivo určené v obsahu vzdelávania neosvojil. Trvalo má veľmi podstatné nedostatky vo vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností. Medzerovité a nepresné osvojenie vedomostí a zručností žiaka nestačí na riešenie teoretických a praktických úloh. Pri výklade a hodnotení javov nedokáže uplatniť svoje vedomosti ani za pomoci učiteľa. Trvalo má výrazné nedostatky v myslení. Jeho ústny a písomný prejav je celkom nevyhovujúci. Aj grafický prejav je na veľmi nízkej úrovni. Žiak nie je schopný uspokojivo pracovať ani pod trvalým dohľadom učiteľa.
Stupeň „dosiahol veľmi dobré výsledky“
Žiak je prevažne aktívny a samostatný. Ovláda poznatky, pojmy a niektoré zákonitosti určené obsahom vzdelávania. Využíva a rozvíja svoje osobné predpoklady v individuálnych a kolektívnych prejavoch. Jeho ústny a písomný prejav je prevažne správny a výstižný. Grafický prejav je estetický. Žiak aplikuje osvojené vedomosti, zručnosti a návyky v nových úlohách. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je veľmi dobrá.
Stupeň „dosiahol dobré výsledky“
Žiak je menej aktívny, snaží sa byť samostatný, prevažne ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Iba čiastočne využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave. Jeho ústny aj písomný prejav je menej presný, menej výstižný. Grafický prejav je estetický, bez väčších nepresností. Vedomosti a zručnosti aplikuje s čiastočnou pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je dobrá.
Stupeň „dosiahol uspokojivé výsledky“
Žiak je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania ovláda iba čiastočne. Grafický prejav je málo estetický. Jeho ústny a písomný prejav má v správnosti a výstižnosti nedostatky. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, potrebuje usmernenie svojej práce a pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je uspokojivá.
Stupeň „dosiahol neuspokojivé výsledky“
Žiak je v činnosti pasívny a nesamostatný. Neosvojil si poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania, nedokáže ich využívať. Jeho ústny a písomný prejav má v správnosti a výstižnosti podstatné nedostatky, grafický prejav je na nízkej úrovni. Úlohy rieši s častými a závažnými chybami. Žiak nedokáže uspokojivo pracovať, svoje minimálne vedomosti a zručnosti aplikuje len pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je neuspokojivá.
Stupeň „dosiahol veľmi dobré výsledky“
Žiak je prevažne aktívny, čiastočne samostatný. Ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Využíva a čiastočne rozvíja svoje osobné predpoklady v individuálnych a kolektívnych prejavoch. Jeho ústny, písomný a grafický prejav je adekvátny stupňu postihnutia. Žiak aplikuje osvojené poznatky v nových úlohách s čiastočnou pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je veľmi dobrá.
Stupeň „dosiahol dobré výsledky“
Žiak je menej aktívny, snaží sa byť samostatný, prevažne ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Iba čiastočne využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave. Jeho ústny, písomný a grafický prejav dosahuje dobré výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Získané poznatky a zručnosti aplikuje v úlohách s pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je dobrá. Stupeň „dosiahol uspokojivé výsledky“
Žiak je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania ovláda iba čiastočne. Jeho ústny, písomný a grafický prejav vykazuje uspokojivé výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, potrebuje usmernenie svojej práce a pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je uspokojivá.
Stupeň „dosiahol neuspokojivé výsledky“
Žiak je v činnosti pasívny a nesamostatný. Neosvojil si poznatky a pojmy požadované obsahom vzdelávania. Svoje minimálne vedomosti a zručnosti aplikuje len pomocou učiteľa. Jeho ústny, písomný a grafický prejav je neuspokojivý aj s prihliadnutím na stupeň postihnutia. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je neuspokojivá.
(3) Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení pre prípravný, prvý až desiaty ročník vo variante B a C hodnotí sa klasifikačnými stupňami : 1,2,3,4,5 /schválené 24.4.2020 MZ/
Vnútorný poriadok pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy.
Vnútorný poriadok pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy sa riadi Pracovným poriadkom ŠZŠ Komjatice Čl. 10 až Čl.12 a Organizačným poriadkom školy a jeho platnými dodatkami.
10. Záverečné ustanovenia
Komjatice dňa 27.8.2024
Mgr. Milan Šimunek
riaditeľ školy