Navigácia

    Školský poriadok 2024/2025

    Špeciálna základná škola, Námestie Andreja Cabana 1, Komjatice

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ŠKOLSKÝ PORIADOK

     

    2024/2025

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1. Úvodné ustanovenia

     

    Školský poriadok Špeciálnej základnej školy Komjatice vydáva riaditeľ školy na základe §11  Pedagogická dokumentácia a ďalšia dokumentácia, bod(3) písmeno n) , podľa §153  bod 1. až 3. zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vyhláškou č.322/2008 Z.z. o špeciálnych školách,  na základe metodického pokynu č. 19/2015 na  hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie. Školský poriadok po prerokovaní v pedagogickej rade a rade školy je zverejnený na webovej stránke školy. So školským poriadkom sú oboznámení žiaci, zamestnanci, rodičia a zákonní zástupcovia . 

     

    2. Všeobecné ustanovenie 

     

    Škola poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Cieľom školy je vytvárať také podmienky, aby každý žiak vzhľadom k svojmu postihnutiu získal čo najvyšší štandard zručností a spôsobilostí, aby každý žiak pri použití špeciálnych metód a prostriedkov výučby bol vo výchovno - vzdelávacom procese úspešný a čo najlepšie pripravený pre život. 

    V záujme naplnenia práva na vzdelanie, vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi ako aj učiteľmi. Škola bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem, ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd, Antidiskriminačný zákon ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.                                

    3. Práva žiaka

     

    1. Žiak má právo na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku. 
    2. Žiak má právo na slobodu prejavu v súlade so svojím presvedčením a názormi. Môže  vyjadrovať svoje názory ústne alebo písomne, avšak vyjadrenie vlastných názorov nesmie  ohrozovať slobodu prejavu iných žiakov. Prejav žiaka nesmie byť vulgárny ani urážlivý  a musí byť v súlade so základnými etickými princípmi a normami. 
    3. Žiak má právo na komisionálne preskúšanie.
    4. Každý žiak má právo zúčastňovať sa mimo vyučovania záujmových krúžkov a aktivít. 
    5.  Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva, k učivu položiť otázku a dostať na ňu  odpoveď. 
    6. Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. 
    7. Žiak má právo na objektívne hodnotenie. Má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Žiak má právo byť  hodnotený a klasifikovaný so zohľadnením jeho postihnutia.
    8.  Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho  správania v škole dôsledkom zdravotného postihnutia.                              
    9. Žiak má právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, kabinetnú zbierku kníh. 
    10. Žiak má právo, aby výchovné opatrenia, ktoré sa voči nemu vykonávajú, boli zlučiteľné s  ľudskou dôstojnosťou a vekom dieťaťa. 
    11. Žiak má právo na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho schopnosť  a zdravotný stav. 
    12. Žiak má právo dostať informácie v otázkach týkajúcich sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov od pedagogických zamestnancov.
    13. Žiak má právo na individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom osobitnými predpismi.
    14. Žiak má právo zúčastňovať sa súťaží. § 153 (2)
    15. Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.
    16. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

    V prípade potreby pomoci môžu žiaci vyhľadať:

    1. triedneho učiteľa
    2. výchovného poradcu
    3. riaditeľa školy
    4. Detskú linku istoty

    V zmysle Deklarácie ľudských práv má žiak:

    1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu, postavenia.
    2. Právo na zdravý duševný a telesný vývoj.
    3. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom, či sociálnom postihnutí.
    4. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.
    5. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.
    6. Právo na ochranu pred zanedbávaním, krutosťou a využívaním.
    7. Právo na ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

    4. Povinnosti žiakov

    1. Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa  činností, ktoré škola organizuje. 
    2. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstredností oblečený a upravený.  Žiak je povinný nosiť si hygienické potreby (mydlo, uterák, hygienické vreckovky).
    3. Žiak je povinný správať sa podľa školského poriadku,   neobmedzovať svojím konaním a správaním práva ostatných osôb, ktoré sa zúčastňujú na výchove a vzdelávaní.
    4. Žiak je povinný šetriť školské potreby, priestory, zariadenie a majetok školy, udržovať ich  v čistote a poriadku.  Je povinný nahradiť škody, ktoré spôsobí na inventári a zariadení školy vo výške určenej škodovou a odškodňovacou komisiou.
    5. Žiak je povinný dodržiavať bezpečnosť, chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov. 
    6. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského  roka poškodí učebnicu viac ako 20 %, musí rozdiel uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju  nahradiť, alebo zaplatiť pôvodnú cenu. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice  si ponechá len v tom prípade, ak si ich priniesol z inej školy. 
    7. Žiaci sú povinní správať sa zdvorilo a slušne voči svojim spolužiakom a zamestnancom školy a školskej jedálne a správať sa slušne aj mimo školy. K spolužiakom priateľsky, k starším s  úctou, k chorým, handicapovaným s rešpektom. Vo večerných hodinách sa žiaci  nezdržiavajú bez dozoru na verejných, kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach.  Žiaci môžu navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov. 
    8. Rešpektovať pokyny zamestnancov školy a školskej jedálne, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi školy a dobrými mravmi.
    9. Ak žiak svojím agresívnym správaním ohrozuje bezpečnosť a zdravie druhých osôb alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, vedenie školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z vyučovania a umiestneni ho do samostatnej miestnosti s pedagogickým dozorom. Vedenie školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc alebo Policajný zbor. V prípade vzniku takejto udalosti sa postupuje podľa Smernice na riešenie mimoriadnych situácií v škole.
    10. Žiak je povinný mať každý deň na každej vyučovacej hodine žiacku knižku. Táto musí by podpísaná rodičmi vždy aspoň za uplynulý týždeň. 
    11. Žiak je povinný dodržiavať všetky pokyny, usmernenia a nariadenia vydané riaditeľom školy počas vydaných mimoriadnych opatrení počas vyučovania, počas ŠKD, ako aj počas mimoškolskej činnosti.

     

    5.  Žiakovi je zakázané:

     

    1. Šíriť prejavy intolerancie, rasizmu, sociálnej nerovnosti na škole, na verejnosti, na internetových stránkach. Je prísne zakázané šikanovať svojich spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.
    2. Fajčiť a používať drogy a alkohol v škole, v školskom areáli a na verejnosti.

     

    1. Vulgárne sa vyjadrovať a prinášať do školy veci, ktoré by mohli ohroziť mravný vývoj detí a žiakov.

     

    1. Prinášať do školy a na akcie organizované školou veci, ktoré by mohli ohroziť jeho zdravie alebo zdravie jeho spolužiakov (napr. cigarety, alkohol, zbrane, výbušniny, jedy, nože, drogy).

     

    1.  Nosiť do školy väčšiu sumu peňazí, drahé šperky, karty, omamné látky, alkohol. Škola za prípadnú stratu peňazí a cenných predmetov neručí.

     

    1. Počas vyučovania a prestávok mať zapnutý a používať mobilný telefón. Žiak MT môže mať aktívny len v odôvodnených prípadoch /po dohode zákonného zástupcu žiaka a RŠ/. Pokiaľ žiak nerešpektuje bod 6 – učiteľ zoberie mobilný telefón žiakovi a odovzdá ho na riaditeľstve školy. Mobilný telefón sa vráti rodičovi žiaka.

     

    1. Počúvať počas vyučovacích hodín MT, walkmany, diskmany, MP 3 prehrávače a pod. Žiak má zakázané vykonávať zvukové alebo obrazové záznamy spolužiakov alebo učiteľov mobilnými zariadeniami .

     

    1. Svojvoľne sa vzdialiť z budovy a určených priestorov školy v čase vyučovania.

     

    1.  Žiakovi je zakázané v priestoroch školy a mimo priestorov školy – akcie organizované mimo školu, požívať energetické a kofeínové nápoje.

     

     

    6.  Práva zákonného zástupcu

     

    1. Zákonný zástupca žiaka má právo byť oboznámený s činnosťou školy, s vnútorným poriadkom školy, dodržiavaním BOZP a  ŠkVP.

     

    1. Zákonný zástupca žiaka má právo podať sťažnosť.

     

    1.  Má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom; byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.

     

    1.  Má právo na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa; zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy; vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

     

    1.  Má právo byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

     

    1. Na vyriešenie podnetov, sťažností. Na vydanie potvrdení o návšteve školy, odpisu vysvedčení potvrdenie žiadostí a pod. a podávať návrhy na skvalitnenie činnosti.

     

    7.  Povinnosti zákonného zástupcu

     

     

    1. Zákonný zástupca žiaka má povinnosť spolupracovať so školou pri skvalitňovaní výchovného pôsobenia na žiaka /zúčastňovať sa Rodičovského združenia/. Včas ospravedlniť neprítomnosť žiaka na vyučovaní, oznámiť dôvody neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní a doložiť doklad v súlade so školským poriadkom školy. Viesť svoje dieťa k disciplinovanosti a k slušnému správaniu v škole dodržiavaním školského poriadku.

     

    1. Je povinný  vytvoriť pre dieťa vhodné  podmienky na prípravu v domácom prostredí plnenia si školských povinností.

     

    1. Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby; informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

     

    1.  Nahradiť škodu, ktorú žiak zavinil úmyselne alebo neúmyselne.

     

    1. Je povinný kontrolovať Žiacku knižku. Táto musí by podpísaná rodičmi vždy aspoň za uplynulý týždeň. 

     

    1. Zákonný zástupca žiaka je povinný dodržiavať všetky pokyny, usmernenia a nariadenia vydané riaditeľom školy počas mimoriadnych opatrení týkajúce sa organizácie vyučovania, ako aj počas mimoškolskej činnosti, materiálno-technického zabezpečenia a prevádzky školy a školských zariadení ( ŠKD).

     

     

    1. Organizácia vyučovacieho dňa 

     

    Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválilo vedenie školy. Rozvrh  hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec.  Vyučovanie sa koná v miestnostiach určených rozvrhom hodín. Zmeny vo výučbe je možné vykonať len so súhlasom riaditeľa školy.

     

    Vyučovanie začína o 7,40 hod. Vyučovací čas je rozvrhnutý takto : 

     

    Časový rozpis vyučovania I./alokovaná/, II.,III. A IV.  triedy:

     

                1. vyučovacia hodina             07.40 - 08.25

                2. vyučovacia hodina             08.35 - 09.20

                3. vyučovacia hodina             09.35 - 10.20 

                4. vyučovacia hodina             10.30 – 11.15

                5. vyučovacia hodina             11.25 – 12.10

                6. vyučovacia hodina             12.20 – 13.00

                    Krúžková činnosť              13.30  – 15.30

     

    Režim ŠKD:

     

    Časový harmonogram činnosti ŠKD :

    11.00 – 12,30      tematické oblasti výchovy

    12,30 – 13,30      tematické oblasti výchovy

    13,30 – 15,00      tematické oblasti výchovy

    15,00 – 15,30      tematické oblasti výchovy

           

    Príchod do školy 

     

    1. Žiaci na vyučovanie prichádzajú najneskôr 10 minút pred začiatkom vyučovania, do budovy  školy vchádzajú o 7,30 hod.
    2. Po príchode do budovy je žiak povinný si odložiť odev a obuv v priestoroch na chodbe na to určených, prezuť sa do  prezuviek.
    3. Žiaci 5 minút pred začiatkom vyučovania musia už byť v triede s pripravenými učebnými  pomôckami. 

     

    Odchod žiakov zo školy 

     

    1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si žiaci uložia svoje veci do tašky, očistia si svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyložia stoličky na lavice. 
    2. Týždenníci skontrolujú čistotu celej triedy. Očistia tabuľu, skontrolujú, či sú uzavreté  vodovodné kohútiky a zhasnú svetlá. 
    3. Učiteľ odvádza žiakov do priestoru na chodbe, kde sa prezlečú a prezujú. 
    4. Žiaci sa po skončení vyučovania bezdôvodne nezdržiavajú v priestoroch budovy školy. 
    5. Ak žiak zistí nejakú stratu, ohlási to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci  odnesie do zborovne školy. 
    6. Zo školy žiaci odchádzajú ihneď domov, dodržiavajú dopravné predpisy a disciplínu. 
    7. Po vyučovaní si zapísaných žiakov do ŠKD a obedárov preberá vychovávateľka, alebo dozor konajúci učiteľ. S vychovávateľkou alebo určeným dozor konajúcim učiteľom odchádzajú žiaci do školskej jedálne.  Počas obeda dodržiavajú zásady kultúrneho stolovania. Po skončení jedenia odnesú použitý riad a príbor na jedálenský pult.

     

    Zásady správania sa žiakov 

     

    1. Žiak je povinný správať sa v škole slušne, dbať na pokyny pedagogických i ostatných  zamestnancov školy. 
    2. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie. Každý žiak je sám  zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese. 
    3. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí žiak na svojom mieste určenom triednym učiteľom.
    4. Po vstupe učiteľa do triedy sa žiaci a učiteľ pozdravia, formu pozdravu zvolí učiteľ  vzhľadom na triedny kolektív, typ hodiny, vek žiakov. Vstávanie žiakov na pozdrav počas  vyučovacej hodiny sa nepožaduje. 
    5. Na vyučovacej hodine sa žiak správa slušne, sleduje činnosť v triede a je aktívny. 
    6. Na vyučovanie si žiak nosí pomôcky podľa rozvrhu a pokynov vyučujúcich jednotlivých  predmetov.
    7. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky, alebo sa riadi vopred dohodnutými pravidlami s učiteľom. 
    8. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, má možnosť ospravedlniť sa vyučujúcemu na  začiatku hodiny s uvedením dôvodu. 
    9. Vyučovanie smie žiak opustiť len so súhlasom vyučujúceho.
    10. Manipulovať s oblokmi, závesmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi, audiovizuálnou  technikou môžu žiaci len so súhlasom učiteľa. 
    11. Počas malých prestávok žiak bez dôvodu neopúšťa triedu. Prestávky sú určené na prípravu  pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny a na  presun do odborných učební. 
    12. Veľkú prestávku žiak trávi vo vyhradených  priestoroch v školskom areáli, ktoré určí dozor konajúci učiteľ.
    13. Počas prestávok nie je dovolené opustiť areál školy.
    14. Pri zlom počasí žiaci zostávajú v budove školy- na pobyt využívajú určenú triedu dozor konajúcim učiteľom.
    15. Žiak desiatuje cez veľkú prestávku, tento čas využíva na voľný pohyb a riadi sa pokynmi dozor konajúcich učiteľov, dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov.
    16. Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov. V prípade dokázateľného  znečisťovania priestoru školy je žiak povinný vyčistiť za sebou znečistené  priestory. 
    17. Na hodinu pracovného vyučovania a telesnej a športovej výchovy sa žiaci presúvajú počas prestávky /dielňa a telocvičňa sa nachádza v ZŠ s MŠ Komjatice/. Po jej skončení vykonajú podľa potreby osobnú hygienu, čo najrýchlejšie sa prezlečú a presunú sa pod vedením učiteľa do školy.
    18. Pred hodinou telesnej výchovy sa žiak prezlečie do cvičebného úboru a čaká na pokyn  vyučujúceho.
    19. Ak nemôže cvičiť zo zdravotných dôvodov na hodine telesnej výchovy, je povinný sa  ospravedlniť vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. 
    20. Akýkoľvek spor so spolužiakmi riešia žiaci bez použitia fyzickej sily, agresivity, slovných  nadávok. Snažia sa dohodnúť priateľsky. 
    21. Žiaci majú zakázané vyhadzovať von z okien papier a iné odpadky. 

     

     Náplň práce týždenníkov   

    Činnosť týždenníkov organizuje triedny učiteľ, ktorý stanoví počet týždenníkov, dohodne so žiakmi  náplň ich práce, zverejní ho na nástenke. 

     

    Návrh činnosti:  

    1. Pred vyučovaním skontrolovať poriadok v triede. 
    2. Pripraviť pred vyučovaním kriedu a pomôcky. 
    3. Hlásiť neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny. 
    4. Hlásiť na vedení školy, ak do 5 minút po začatí hodiny nepríde učiteľ na vyučovaciu hodinu. 
    5. Prinášať a odnášať učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich. 
    6. Starať sa o čistotu tabule a dohliadať na poriadok v triede po skončení každej vyučovacej  hodiny. 
    7. Hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy. 
    8. Postarať sa o vetranie triedy počas veľkej prestávky. 
    9. Dozrieť na to, aby po poslednej vyučovacej hodine učebňa zostala v primeranom poriadku,  (utretá tabuľa, pozbierané papiere, stoličky vyložené na laviciach, zatvorené okná,  vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá). 

    Pedagogický dozor nad žiakmi 

     Zamestnanci pri pedagogickom dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení  dávať im primerané príkazy a poučenia. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole (mimo  školy) patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich týždenného  pracovného času a nie pedagogického úväzku. Vykonáva sa pri všetkých organizačných  formách vyplývajúcich z výchovno-vzdelávacieho procesu, učebných osnov, podujatí  organizovaných školou. 

    1. V škole vykonáva učiteľ dozor nad žiakmi pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní,  pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri prechode  na iné miesto, kde sa koná vyučovanie, výchovná činnosť (ihrisko, pozemok a pod.). Pri zabezpečovaní dozoru nad žiakmi sa postupuje podľa rozvrhu dozorov, schválených riaditeľom školy. 
    2. Dozor nad žiakmi v škole sa začína 10 minút pred začiatkom vyučovania a končí sa  odchodom žiakov zo školy po skončení vyučovania, po odovzdaní žiakov vychovávateľke. 
    3. Počas prestávok sú dvere učební otvorené. 
    4. Mimo školy vykonáva učiteľ (pedagogický zamestnanec) dozor nad žiakmi pri plaveckom a lyžiarskom výcviku, počas účasti žiakov na súťažiach, resp. pri ich príprave a na iných podujatiach organizovaných školou, pri vychádzke, výlete a exkurzii. 

     

     Vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi 

     Tvorba pozitívnej klímy na pracovisku je základom príjemnej atmosféry, v ktorej výchovno – vzdelávací proces sa môže uskutočňovať efektívnym spôsobom. Ak sa učiteľovi podarí získať si žiaka a žiak sa učiteľovi  „otvorí“, jeho práca bude ľahšia a  zábavnejšia. Dobré vzťahy medzi učiteľom a žiakom sú založené na vzájomnom rešpekte, úcte a vzájomne sa budujú. To isté platí i v rámci tvorby pozitívnej klímy na pracovisku i medzi RŠ – učiteľmi – rodičmi žiakov.

     

     

     Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách 

    Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku  školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia  žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom.

     

    1. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a  rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom. 
    2. Žiak musí byť v škole a na všetkých školských a mimoškolských podujatiach oblečený a  upravený vhodne a čisto. 
    3. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok i na podujatiach organizovaných školou  chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov. 
    4. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.  
    5. Žiak dôsledne dodržiava hygienické zásady
    6. Vyučujúci je povinný zohľadňovať výšku a vzrast žiaka ako aj prípadné zrakové alebo  sluchové poruchy žiaka. 
    7. Pri činnostiach, pri ktorých vzniká riziko úrazu, je učiteľ pred ich začatím povinný poučiť a  upozorniť žiakov na možné nebezpečenstvo vzniku úrazu.
    8.  Prvú pomoc je povinný poskytnúť každý zamestnanec školy.

     

    Bezpečnostné opatrenia v osobitných prípadoch 

     

     1. Plavecký výcvik: 

    1. plavecký výcvik v škole vedie kvalifikovaný učiteľ primárneho stupňa vzdelávania poverený riaditeľom školy, 
    2. cvičiteľ plávania zodpovedá za zdravie a bezpečnosť žiakov, 
    3. žiaci sú počas plaveckého výcviku poistení pre prípady úrazového poistenia,
    4. pred plaveckým výcvikom sú žiaci povinní priniesť informovaný súhlas rodičov. 

     

    2. Lyžiarsky výcvik: 

    1. vedúci lyžiarskeho zájazdu zodpovedá za riadnu prípravu a priebeh zájazdu, 
    2. lyžiarsky inštruktor zodpovedá za výcvik zvereného družstva, zdravie a bezpečnosť  jeho členov a podľa pokynov vedúceho zájazdu vykonáva pedagogický dozor, 
    3. pred lyžiarskym zájazdom sú žiaci povinní priniesť informovaný súhlas rodičov. 

     

    3. Školské výlety a exkurzie: 

    1. každý školský výlet, exkurzia a iné hromadné školské podujatie  musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený, 
    2. plán organizačných opatrení pripraví triedny učiteľ alebo poverený pedagogický  zamestnanec, ktorý je povinný ho dať na schválenie riaditeľovi školy, 
    3. na výletoch sa môžu zúčastniť iba žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje  podmienkam a programu akcie, 
    4. pedagogickí zamestnanci, ktorí sú poverení vedením výletu, sú povinní žiakov  vopred preukázateľne poučiť o celom programe, organizačných opatreniach  a primeranom výstroji, 
    5. žiaci musia na výlete rešpektovať príkazy dozor konajúcej osoby. 

     

     Opatrenia proti šíreniu drog, násilia, šikanovania 

     Žiaci školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky  a drogy, hrať o peniaze a to aj mimo školy.  Žiaci školy nesmú šíriť prejavy intolerancie, rasizmu, sociálnej nerovnosti na škole, na verejnosti, na internetových stránkach. V prípade podozrenia na šikanovanie alebo pri zistení prejavov šikanovania sa sa postupuje podľa Smernice k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v ŠZŠ Komjatice. Je prísne zakázané šikanovať svojich spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.

     

     

    1. Je povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy  informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom  prostredí i mimo neho. 
    2. Po oznámení uvedenej skutočnosti, triedny učiteľ urobí potrebné opatrenia - podľa závažnosti.  Spolupracuje s koordinátorom prevencie, riaditeľom školy a rodičom žiaka. 
    3. Podľa závažnosti sa priestupok prerokuje na zasadnutí pedagogickej rady. 
    4. Koordinátor prevencie sústredí svoju aktivitu na žiaka, u ktorého sa priestupok zistil. 
    5. Učitelia sprísnia počas dozoru kontrolu skrytých priestorov školy - WC. 
    6. Každý žiak musí byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, šikanovania, agresívnosti,  krutosti a využívania pred fyzickými útokmi, nadávaním, ohováraním a ponižovaním. Toto právo si  uplatňuje prostredníctvom ktoréhokoľvek zamestnanca školy alebo na problém môže upozorniť  školu jeho zákonný zástupca. 
    7. Žiak môže žiadať o pomoc ktoréhokoľvek zamestnanca školy, zvlášť triedneho učiteľa, psychológa, koordinátora prevencie alebo výchovného poradcu. 
    8. Koordinátor prevencie úzko spolupracuje s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva  a prevencie. 

     

     Osobitné opatrenia pri vyučovaní 

     

    1. Telesná a športová výchova: 

    1. žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické, bezpečnostné a poriadkové predpisy, o ktorých boli vyučujúcim informovaní na úvodnej hodine telesnej výchovy, 
    2. na hodiny telesnej výchovy si žiak nosí kompletný telocvičný úbor a športovú obuv, v telocvični je povolená obuv len s bielou podrážkou.
    3. Pri presunoch na a z Tv  sa žiak riadi pokynmi vyučujúceho.

     

    2. Pracovné vyučovanie  /školská dielňa, pozemok /: 

    1. žiaci dodržujú pokyny učiteľa o bezpečnosti pri práci, 
    2. žiaci sú povinní mať na vyučovacej hodine oblečené vhodné pracovné oblečenie a obuv, 
    3. žiaci sú pri práci povinní dbať na bezpečnosť vlastnú i bezpečnosť spolužiakov.
    1.  Pri presunoch na a z Pv /dielňa, pozemok/  sa žiak riadi pokynmi vyučujúceho.

     

    3. Vyučovanie v cvičnej kuchynke  /upravená trieda/: 

    1. žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické a bezpečnostné predpisy, o ktorých boli vyučujúcim informovaní pred každou činnosťou v CK
    2. žiaci musia byť vopred oboznámení s návodom výrobcu na obsluhu a údržbu elektrických kuchynských strojov a zariadení, 
    3. elektrické spotrebiče je oprávnený zapnúť a vypnúť len vyučujúci, 
    4. znečistené priestory učebne sú žiaci povinní po znečistení dôkladne vyčistiť, 
    5. žiaci sú povinní s ostrými predmetmi (napr. nôž, vidlička, nožnice...) zaobchádzať s  maximálnou opatrnosťou, 
    6. pri odchode z učebne je vyučujúci povinný prekontrolovať, či sú všetky spotrebiče  vypnuté. 

     

    4. Vyučovanie informatiky: 

    1. Vyučujúci je povinný upozorniť žiakov na bezpečnostné opatrenia pri vyučovaní v učebni, žiak má zakázané manipulovať s elektrickými vodičmi od PC,
    2. žiak je povinný poznať a dodržiavať vnútorné poriadok učebne, 
    3. každý žiak je povinný v učebni dodržiavať čistotu, poriadok, pracovať iba na pridelenej úlohe, 
    4. pri práci v učebni dbá každý žiak nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojich spolužiakov,
    5. žiak nesmie sťahov nelegálny obsah zo serverov a nesmie navštevovať učiteľom zakázané internetové stránk,y
    6. v učebni je zakázané jesť a piť. 

     

    Stravovanie v školskej jedálni   

    1. Za obedy je potrebné zaplatiť do 15. dňa daného kalendárneho mesiaca na ďalší mesiac. 
    2. Na správanie žiakov v školskej jedálni sa vzťahuje tento školský poriadok. 
    3. V prípade nevhodného správania sa žiaka v jedálni môže byť tento zo školského stravovania  vylúčený. 
    4. Po skončení vyučovania žiak prichádza do jedálne slušne, pred vstupom do jedálne si na  chodbe odloží tašku a vrchný odev, zaradí sa do radu. 
    5. Počas stolovania i celého pobytu v školskej jedálni je žiak povinný správať sa kultúrne –  nebehať, nevykrikovať, rozprávať potichu. 
    6. Po skončení obeda je žiak povinný zanechať svoj priestor v poriadku, čistý, použitý riad  odovzdať pri okienku, opustiť školskú jedáleň. 

     

    Dochádzka do školy

    • V zmysle ustanovenia § 19 zákona č. 245/2008 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov je povinná školská dochádzka desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕši 16 rokov veku. Absolvovanie nultého ročníka v základnej škole sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky.
    • Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky  podľa §22  odst. 1 zákona č.245/2008 Z.z. je u žiaka, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v škole alebo dňom 31. augusta príslušného roka dovŕšil 16. rok veku.
    • Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ umožniť vzdelávanie v základnej škole až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku § 22, odst.3/. Rodič písomne požiada vedenie školy o toto umožnenie.

     

    Ospravedlňovaní neprítomnosti žiakov v škole z dôvodu ochorenia  

     

               Podľa § 144 ods. 10 až 14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou od 1. júna 2024

     

    „(10) Neprítomnosť dieťaťa alebo neplnoletého žiaka ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

    (11) Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich  vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

    (13) Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti; to platí aj ak ide o ospravedlňovanie podľa odseku 11 alebo odseku.

    Zákonný zástupca :Zákonný zástupca / zástupca zariadenia vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:

    -           dbá o to, aby dieťa alebo žiak dochádzali do školy pravidelne a včas,

    -           oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka,

    -           informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa alebo žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

    -           predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka na výchove a vzdelávaní v súlade so školským poriadkom.

    Triedny učiteľ : Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:

    -           spolupracuje so zákonnými zástupcami / zástupcami zariadení / plnoletými žiakmi, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,

    -           eviduje dochádzku a neprítomnosť detí alebo žiakov na vyučovaní,

    -           vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti detí alebo žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,

    -           informuje včas plnoletého žiaka / zákonného zástupcu / zástupcu zariadenia alebo príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,        

    -           oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletých žiakov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti detí alebo žiakov na vyučovaní,

    -           navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,

    -           preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov / zástupcov zariadení / plnoletého žiaka s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.

    Riaditeľ školy: Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca / zástupca zariadenia trvalý pobyt, ak zákonný zástupca / zástupca zariadenia nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo povinnej školskej dochádzky.

    Za každé vymeškanie vyučovania musí žiak priniesť potvrdenie od lekára alebo písomné potvrdenie (najlepšie v žiackej knižke) podpísané zákonným zástupcom. Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka oznámi rodič triednemu učiteľovi, prípadne riaditeľovi  školy do 24 hodín – telefonicky, osobne alebo písomne.

    1.  Dôvodom neprítomnosti žiaka na vyučovaní môže byť:
    • choroba
    • lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy
    • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky
    • náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov
    • mimoriadne udalosti v rodine
      • účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach
      • iné závažné udalosti
    1. Písomné ospravedlnenie alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca žiaka škole do troch dní od nástupu žiaka do školy.
    2. Uvoľnenie z vyučovania pre vopred známu príčinu (rodinné a iné dôvody) vyžiada rodič žiaka písomnou formou alebo osobne: z 1 vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho, na 1 až 2 dni od triedneho učiteľa a na viac ako 2 dni od riaditeľa školy.
    3.  Dlhodobé povolenie neprítomnosti v škole, napr. z dôvodov pobytu v zahraničí, udeľuje riaditeľ školy na základe žiadosti zákonného zástupcu. Podmienky pre vydanie rozhodnutia riaditeľa školy o povolení osobitného plnenia povinnej školskej dochádzky  upravuje §23 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní  (školský zákon).
    4. V období školského vyučovania môže riaditeľ školy podľa § 150 ods. 5 školského zákona poskytnúť žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19 voľno viac ako päť dní so súhlasom zriaďovateľa. Ak riaditeľ školy poskytne žiakom jednej triedy alebo žiakom viacerých tried takéto voľno, čas poskytnutého voľna sa považuje za mimoriadne prerušenie školského vyučovania v škole.
    5. Ak ide o ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota podľa § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. sa predlžuje z 3 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní.

    Výchovné opatrenia (§ 58 školského zákona)

     Pochvaly a iné ocenenia pre žiakov školy

    1. Žiakom, ktorí  sa správajú v škole i mimo školy príkladne, ktorí si vzorne a svedomito plnia povinnosti,  pomáhajú iným, prípadne vykonajú statočný čin, možno udeliť pochvalu alebo iné ocenenie
    2. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje na zasadnutí pedagogickej rady.
    3. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľ školy, môže aj zástupca zriaďovateľa školy alebo zástupca právnickej osoby.

     

    1. V osobitne odôvodnených prípadoch, najmä statočný čin/ Detský čin roka/ ,ktorým bol zachránený ľudský život alebo majetok značnej materiálnej hodnoty, môže žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie aj orgán verejnej správy, minister školstva alebo prezident republiky.
    2. Pochvaly a iné ocenenia sa zaznamenávajú do triedneho výkazu.

     Opatrenia na posilnenie disciplíny pre žiakov

    1. Žiakom, ktorí porušujú pravidlá školského poriadku, môže byť udelené pokarhanie na posilnenie disciplíny. Zákonný zástupca bude informovaný o priestupkoch žiaka osobne, zápisom v žiackej knižke alebo predvolaním do školy k RŠ.
    2. V prípade, že žiak ohrozuje zdravie a mravnosť ostatných žiakov  nedostatočnou hygienou, výstrednosťou v oblečení, zovňajšku, nebezpečným alebo nemravným konaním,  nerešpektovaním príkazov nadriadených, riaditeľ školy alebo vyučujúci je povinný izolovať žiaka a odovzdať rodičovi až do odstránenia prejavov ohrozovania.
    3. Vulgárne vyjadrovanie žiaka  sa rieši okamžitým pohovorom so žiakom, jeho zákonným zástupcom a výchovným poradcom, sociálnym kurátorom.
    4. Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť podľa závažnosti previnenia žiaka niektoré z opatrení:
    • a.    Napomenutie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ v priebehu školského roka, ak:  žiak má v klasifikačnom zázname jeden až tri zápisy o porušení školského poriadku, podľa závažnosti previnenia,  žiak má neospravedlnenú neprítomnosť na 6 vyučovacích hodinách.
    • b.    Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa školy, po prerokovaní v pedagogickej rade:  po opakovanom napomenutí od triedneho učiteľa,  ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole 7 až 14 vyučovacích hodín.
    • c.    Pokarhanie od riaditeľa školy udeľuje riaditeľ školy  po prerokovaní v pedagogickej rade :   po opakovanom pokarhaní od triedneho učiteľa,  ak bol žiak  neospravedlnene neprítomný 15 až 19 vyučovacích hodín

    Vymedzenie dôvodov, ktoré sa považujú za previnenia voči školskému poriadku - kritériá

     a)    menej závažné previnenia:   opakované záznamy v pedagogickej dokumentácii,  neospravedlniteľná neúčasť na vyučovaní, vrátane neskorých príchodov na vyučovanie, predčasné svojvoľné opustenie vyučovania,  znečisťovanie priestorov školy. 

    b)    závažné previnenia:   fajčenie v areáli školy a na akciách organizovaných školou, požívanie alkoholických a návykových látok v areáli školy a na akciách organizovaných školou,  falšovanie lekárskych potvrdení,   nosenie do školy alebo na školou organizované akcie veci ohrozujúce život alebo zdravie, ako napr. zbrane, výbušniny, cigarety, drogy, šikanovanie – prvotné prejavy, pokusy,   verbálna (ústna) a neverbálna (písomná) propagácia a podpora hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov podľa § 260 Trestného zákona, pakovaná neospravedlnená neúčasť na vyučovaní, preukázateľný nezáujem o štúdium a zvlášť závažné a opakujúce sa priestupky, ničenie školského majetku. 

    c)    zvlášť závažné previnenia:  úmyselné konanie proti dobrým mravom, proti ľudskej dôstojnosti, proti právam spolužiakov,  šikanovanie – priestupok, trestný čin,  spôsobenie škody, či už úmyselné alebo z nedbanlivosti, pri ktorom zasahujú orgány činné v trestnom konaní,  spôsobenie ujmy na zdraví žiakom alebo zamestnancom školy,   neospravedlnená absencia.

    • Pri udelení výchovného opatrenia výchovná komisia dáva podnet pedagogickej rade, ktorá posudzuje každý prípad individuálne.
    • Výchovné opatrenie sa zaznamenáva  žiakovi do triedneho výkazu.
    • O udelení výchovného opatrenia škola preukázateľným spôsobom informuje zákonného zástupcu žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
    • Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní, ktorý si plní povinnú školskú dochádzku,  trvajúca viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.   

    Zníženie známky zo správania za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky:

                 2. stupeň - obvykle za 20 až 30 neospravedlnených vyučovacích hodín

                3. stupeň - obvykle za 31 až 60 neospravedlnených vyučovacích hodín

                4. stupeň - obvykle nad 60 neospravedlnených vyučovacích hodín         

    Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je zo strany školy potrebné konať vo veci:a) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, riaditeľ školy bezodkladne oznámi túto skutočnosť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt a Úradu práce sociálnych vecí a rodiny,

    b) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie podľa § 6 ods. 4 a § 37 zákona č. 596/2003 Z. z. .

    c) ak žiak vymešká bez ospravedlnenia viac ako 100 vyučovacích hodín, je potrebné zo strany obce podať v zmysle § 211 TZ trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

        Hodnotenie správania žiakov

    Žiaka hodnotíme a klasifikujeme podľa: Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

    1. Klasifikáciu správania navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
    2. Pri hodnotení a klasifikácii správania žiaka sa zohľadňuje plnenie ustanovení školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a dodržiavanie stanovených pravidiel správania, ľudských práv a práv dieťaťa, dodržiavanie mravných zásad správania sa v škole a na verejnosti počas aktivít súvisiacich s vyučovaním. Pri klasifikácii sa v jednotlivých prípadoch prihliada na zdravotný stav žiaka.
    3. Správanie žiaka sa klasifikuje podľa kritérií uvedených v odsekoch 4 – 7.
    4. Stupňom 1 – veľmi dobré sa žiak klasifikuje, ak dodržiava ustanovenia školského poriadku a ďalších vnútorných predpisov školy a riadi sa nimi. Dodržiava morálne zásady a pravidlá spolunažívania v kolektíve a vo vzťahu k učiteľom. Ojedinele sa môže dopustiť menej závažných previnení.
    5. Stupňom 2 – uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v súlade s ustanoveniami školského poriadku a ustanoveniami ďalších vnútorných predpisov školy, morálnymi zásadami a pravidlami spolunažívania vzhľadom k spolužiakom a učiteľom. Žiak sa dopustí závažnejšieho priestupku alebo sa opakovane dopúšťa menej závažných priestupkov voči ustanoveniam školského poriadku.
    6. Stupňom 3 – menej uspokojivé sa žiak klasifikuje, ak sa dopustí závažného priestupku voči školskému poriadku a ďalším vnútorným predpisom školy alebo sa aj po udelení druhého stupňa klasifikácie správania dopúšťa závažnejších priestupkov voči morálnym zásadám a pravidlám spolunažívania, porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb.
    7. Stupňom 4 – neuspokojivé sa žiak klasifikuje, ak jeho správanie je v rozpore s ustanoveniami školského poriadku a s ustanoveniami ďalších vnútorných predpisov školy, s právnymi a etickými normami spoločnosti, výrazne porušuje ľudské práva spolužiakov, pedagogických zamestnancov alebo ďalších osôb. Dopustí sa závažných previnení, ktorými vážne ohrozuje výchovu ostatných žiakov. Zámerne narúša činnosť žiackeho kolektívu.

     Klasifikácia žiaka :

     Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktoré má informatívnu,  motivačnú  a korekčnú funkciu.  

    1. Hodnotenie žiaka sa uskutočňuje podľa platných metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov, ktoré vydá MŠVVŠ  SR pre žiakov   s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie (pre špeciálnu základnú školu).
    2. O spôsobe hodnotenia (klasifikáciou, slovným hodnotením, kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia alebo slovným komentárom bez vyjadrenia stupňov) rozhodne riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
    3. Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a celkovo. Žiak a jeho zákonný zástupca má právo dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia.
    4. Žiak je z vyučovacieho predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky, najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období. U žiaka so stredným, ťažkým a hlbokým stupňom mentálneho postihnutia  formu skúšania určí učiteľ vzhľadom na individuálne možnosti a schopnosti žiaka.
    5. Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia v jednotlivých predmetoch na konci prvého polroka a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia alebo výpisu vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka. Vykonanie komisionálnej skúšky žiaka z dôvodu vysokého počtu vymeškaných hodín môže navrhnúť triedny učiteľa následne uvedený návrh schvaľuje PR.

    Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

    1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný

    Stupeň 1 (výborný)

    Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov a pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahu medzi nimi nepodstatné medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje niekedy drobné nepresnosti, chyby vie s učiteľovou pomocou korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh niekedy s menšími chybami. Uplatňuje poznatky a hodnotí javy a zákonitosti podľa podnetov učiteľa. Jeho myslenie je v celku správne, ale pomalšie. Ústny a písomný prejav je pomerne správny a výstižný, grafický prejav je úhľadný a estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je občas narušená nedostatkami. Žiak je schopný pracovať po predchádzajúcom návode učiteľa.

     Stupeň 2 (chválitebný)

    Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi ojedinelé podstatnejšie medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje nepresnosti, ktoré dokáže s pomocou učiteľa korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh s menšími chybami. Pri využívaní poznatkov na výklad a hodnotenie javov je menej samostatný a potrebuje vedenie učiteľa. Jeho myslenie vykazuje drobné nepresnosti. Ústny a písomný prejav má zvyčajne nedostatky v správnosti a presnosti, grafický prejav je menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená nedostatkami. Žiak je po predchádzajúcom návode učiteľa schopný s menšími ťažkosťami samostatne pracovať.

     Stupeň 3 (dobrý)

    Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi závažné medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje často nepresnosti. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť obmedzene a len s pomocou učiteľa. Niekedy prejavuje aj väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je slabý, grafický prejav je často menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená značnými nedostatkami. Žiak je schopný samostatne pracovať pod občasným dohľadom učiteľa.

     Stupeň 4 (dostatočný)

    Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených v obsahu vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi mnoho závažných nedostatkov. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje mnoho značných nepresností. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť veľmi obmedzene a len za stálej pomoci učiteľa. Má často väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je veľmi slabý, grafický prejav nie je estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená veľkými nedostatkami. Žiak je schopný pracovať iba pod trvalým dohľadom učiteľa.

     Stupeň 5 (nedostatočný)

    Žiak si učivo určené v obsahu vzdelávania neosvojil. Trvalo má veľmi podstatné nedostatky vo vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností. Medzerovité a nepresné osvojenie vedomostí a zručností žiaka nestačí na riešenie teoretických a praktických úloh. Pri výklade a hodnotení javov nedokáže uplatniť svoje vedomosti ani za pomoci učiteľa. Trvalo má výrazné nedostatky v myslení. Jeho ústny a písomný prejav je celkom nevyhovujúci. Aj grafický prejav je na veľmi nízkej úrovni. Žiak nie je schopný uspokojivo pracovať ani pod trvalým dohľadom učiteľa.

      1. Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení pre prípravný, prvý až desiaty ročník vo variante B môže hodnotiť slovne stupňami:
    1. dosiahol veľmi dobré výsledky,
    2.  dosiahol dobré výsledky,
    3. dosiahol uspokojivé výsledky,
    4. dosiahol neuspokojivé výsledky.

     

    Stupeň „dosiahol veľmi dobré výsledky“

    Žiak je prevažne aktívny a samostatný. Ovláda poznatky, pojmy a niektoré zákonitosti určené obsahom vzdelávania. Využíva a rozvíja svoje osobné predpoklady v individuálnych a kolektívnych prejavoch. Jeho ústny a písomný prejav je prevažne správny a výstižný. Grafický prejav je estetický. Žiak aplikuje osvojené vedomosti, zručnosti a návyky v nových úlohách. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je veľmi dobrá.

     

    Stupeň „dosiahol dobré výsledky“   

    Žiak je menej aktívny, snaží sa byť samostatný, prevažne ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Iba čiastočne využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave. Jeho ústny aj písomný prejav je menej presný, menej výstižný. Grafický prejav je estetický, bez väčších nepresností. Vedomosti a zručnosti aplikuje s čiastočnou pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je dobrá.

     

    Stupeň „dosiahol uspokojivé výsledky“

    Žiak je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania ovláda iba čiastočne. Grafický prejav je málo estetický. Jeho ústny a  písomný  prejav  má v správnosti a výstižnosti nedostatky. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, potrebuje usmernenie svojej práce a pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je uspokojivá.

     

    Stupeň „dosiahol neuspokojivé výsledky“

    Žiak je v činnosti pasívny a nesamostatný. Neosvojil si poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania, nedokáže ich využívať. Jeho ústny a písomný prejav má v správnosti a výstižnosti podstatné nedostatky, grafický prejav je na nízkej úrovni. Úlohy rieši s častými a závažnými chybami. Žiak nedokáže uspokojivo pracovať, svoje minimálne vedomosti a zručnosti aplikuje len pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je neuspokojivá.

     

      1. Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení pre prípravný, prvý až desiaty ročník vo variante C môže hodnotiť slovne stupňami:
    1. dosiahol veľmi dobré výsledky,
    2.  dosiahol dobré výsledky,
    3. dosiahol uspokojivé výsledky,
    4. dosiahol neuspokojivé výsledky.

     

    Stupeň „dosiahol veľmi dobré výsledky“

    Žiak je prevažne aktívny, čiastočne samostatný. Ovláda poznatky a pojmy  určené obsahom vzdelávania. Využíva a čiastočne rozvíja svoje osobné predpoklady v individuálnych a kolektívnych prejavoch. Jeho ústny, písomný a grafický prejav je adekvátny stupňu postihnutia. Žiak aplikuje osvojené poznatky v nových úlohách s čiastočnou pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je veľmi dobrá.

     

    Stupeň „dosiahol dobré výsledky“   

    Žiak je menej aktívny, snaží sa byť samostatný, prevažne ovláda poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania. Iba čiastočne využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave. Jeho ústny, písomný a grafický prejav dosahuje dobré výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Získané poznatky a zručnosti aplikuje v úlohách s pomocou učiteľa. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je dobrá. Stupeň „dosiahol uspokojivé výsledky“

    Žiak je prevažne pasívny. Poznatky a pojmy určené obsahom vzdelávania ovláda iba čiastočne. Jeho ústny, písomný a grafický prejav vykazuje uspokojivé výsledky vzhľadom na stupeň postihnutia. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, potrebuje usmernenie svojej práce a pomoc učiteľa. Kvalita výsledkov  činnosti žiaka je uspokojivá.

     

    Stupeň „dosiahol neuspokojivé výsledky“

    Žiak je v činnosti pasívny a nesamostatný. Neosvojil si poznatky a pojmy požadované obsahom vzdelávania. Svoje minimálne vedomosti a zručnosti aplikuje len pomocou učiteľa. Jeho ústny, písomný  a grafický prejav je neuspokojivý aj s prihliadnutím na stupeň postihnutia. Kvalita výsledkov činnosti žiaka je neuspokojivá.

     

    (3) Prospech z jednotlivých vyučovacích predmetov sa na vysvedčení pre prípravný, prvý až desiaty ročník vo variante B a C hodnotí sa  klasifikačnými stupňami : 1,2,3,4,5 /schválené 24.4.2020 MZ/

     

    Vnútorný poriadok pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy.

     

    Vnútorný poriadok pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy sa riadi Pracovným poriadkom ŠZŠ Komjatice Čl. 10 až Čl.12 a Organizačným poriadkom školy a jeho platnými dodatkami.

     

     

    10. Záverečné ustanovenia

     

    1. Ruší sa školský poriadok zo dňa 1.9.2022.

     

    1. Školský poriadok bol prerokovaný a schválený PR dňa 25.8.2023, prerokovaný a schválený Radou školy.

     

    1.  Školský poriadok zverejní riaditeľ školy na verejne prístupnom mieste – internetová stránka školy a na školskej chodbe. Preukázateľným spôsobom oboznámi so školským poriadkom zamestnancov, žiakov a rodičov žiakov.

     

    1. Školský poriadok  nadobúda účinnosť dňom  1.9.2023.                  .

     

    1.  Školský poriadok je platný pre ŠZŠ Komjatice, ŠKD pri ŠZŠ Komjatice a elokovanú triedu ŠZŠ Komjatice

     

    1. Súčasťou školského poriadku sú i po schválení v PR platné prílohy.

     

     

    Komjatice dňa  27.8.2024                                               

     

                                                                                                  Mgr. Milan Šimunek

                                                                                                          riaditeľ školy                                

     

                                                                                 

     

     

    Novinky

    Kontakt

    • Špeciálna základná škola Komjatice
      Námestie Andreja Cabana č. 1 , 941 06 Komjatice
    • +421 035 6591150
      0948 044 980

    Fotogaléria