Zdravie v školách 2009 E - vzdelávanie 2009 Modernizácia vzdelávania /ÚIPS/ Infovek I a Infovek II Enviroprojekt Malá olympiáda 2008 Ovocie v školách 2015/2016

E - vzdelávanie 2009

Názov výzvy

„E – vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a pre žiakov so zdravotným znevýhodnením 2009 „

Názov projektu:  Počítač mi pomôže čítať

Žiadateľ (zriaďovateľ): Krajský školský úrad v Nitre

Názov zriaďovateľa: KŠÚ Nitra

Mesto/obec: Nitra

Okres: Nitra

Ulica: Štefánikova trieda 69,

PSČ: 949 01

Telefón:037/ 6549 391

e-mail: sona.sestakova@ksunitra.sk, molnar@ksunitra.sk

www.ksunr.sk

Realizátor: ŠZŠ Komjatice

Názov školy: ŠZŠ Komjatice

Presná adresa: Školská 1, Komjatice 94106

Meno zodpovednej osoby: Mgr. Milan Šimunek

Pracovné zaradenie, funkcia: riaditeľ školy

Telefón: 0948044980

e-mail: riaditelszskom@gmail.com

szskomjatice@zoznam.sk

Cieľ projektu:

Vytvorením interaktívnej učebne zlepšiť čitateľskú gramotnosť našich mentálne postihnutých žiakov, z ktorých mnohí pochádzajú zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia, v ktorom nemajú možnosť pracovať s počítačom a ani nie sú rozvíjané a podporované ich čitateľské zručnosti.

Cieľové skupiny a lokalizácia projektu:

Cieľovou skupinou boli mentálne postihnutí žiaci 1. stupňa ŠZŠ prevažne rómskeho pôvodu pochádzajúci z rómskej komunity obce Komjatice.

Časový harmonogram realizácie projektu:

September až december 2009:

• september 2009 – zariadenie interaktívnej učebne, zmapovanie úrovne čítania žiakov I. stupňa
    • október až december 2009 – výučba čítania metódou splývavého čítania v interaktívnej učebni
    • december 2009 – otvorená hodina v interaktívnej učebni, zmapovanie úrovne čítania žiakov I. stupňa

Popis realizácie projektu:

Špeciálnu základnú školu Komjatice navštevuje v  školskom roku 2009/2010  29 žiakov. Pracujeme s deťmi u ktorých je diagnostikovaná ľahká mentálna retardácia, z nich väčšina  je zo sociálne znevýhodneného prostredia. Na škole pracuje 5 pedagogických pracovníkov, z toho 4 učitelia, 1 vychovávateľka.

Východisková situácia na začiatku projektu:Žiaci 1.ročníka až 4. ročníka ŠZŠ sú okrem dvoch rómskeho pôvodu s mentálnym postihom. Rodičia sa im doma nevenujú, nezaujímajú sa o ich vyučovacie výsledky, takže ich vedomosti pochádzajú len z toho, čo dokážu absorbovať v škole v prítomnosti učiteľov. Deti majú problémy s čítaním, porozumením, nedokážu samostatne pracovať s pracovnými listami. Zo zlého čítania a nedostatočného porozumenia textu vyplývajú potom aj nedostatky a medzery vo vyšších ročníkoch.

Po absolvovaní semináru a školenia o metóde splývavého čítania nazývanom aj SFUMATO sme túto metódu začali uplatňovať pri vyučovaní čítania na I. stupni ŠZŠ a dosiahli sme ňou výborné výsledky. Žiaci, ktorí nevedeli spájať hlásky do slabík a slov sa naučili hoci pomaly ,ale plynule čítať a porozumieť obsahu čítaného. Pri uplatňovaní tejto metódy sa kladie veľký dôraz na spoločné hlasné čítanie žiakov s učiteľom z tabule, ktorú si učiteľ musel pred každou hodinou čítania pracne pripravovať a zmestilo sa na ňu len obmedzené množstvo textu , s ktorým potom trieda pracovala. Prostriedkom na kvalitnejšie vyučovanie čítania na prvom stupni sa stala interaktívna učebňa, v ktorej  sa žiaci učia čítať, prípadne riešia úlohy z pracovných listov spoločne . Interaktívnu učebňu sme intenzívne využívali u žiakov I. stupňa v období od jej zriadenia do decembra. Na začiatku septembra sme zmapovali úroveň čítania týchto žiakov a po absolvovaní trojmesačného obdobia sme znovu preverili ich schopnosti.

Výstupy projektu:

V decembri sme prezentovali výsledky a spôsob vyučovania na otvorenej hodine pre rodičov a pedagógov školy, kde sa ukázalo, že žiaci urobili v čítaní značné pokroky, čítajú plynulejšie, mali viac času na praktické precvičovanie hlasného čítania, v čom im pomohla interaktívna učebňa. Po skončení projektu plánujeme naďalej využívať interaktívnu učebňu pre žiakov I. ale aj II. stupňa našej školy. Vyučovanie čítania v interaktívnej učebni je pre žiakov zaujímavejšie, príťažlivejšie, žiaci môžu vykonávať rôzne aktivity spoločne na interaktívnej tabuli. Kvalitnejšia výučba vzbudzuje u žiakov väčší záujem o daný predmet. Schopnosť čítať je dôležitá pre úspešné zvládnutie ostatných predmetov ako aj pre praktický život.

V Komjaticiach žije početná rómska komunita, v ktorej sa nájdu aj dospelí jedinci, ktorí majú problémy s čítaním. Plánujeme v budúcnosti v prípade záujmu zrealizovať aj kurzy pre negramotných a pologramotných rómskych rodičov s využitím našej interaktívnej učebne.

Mgr. Ivana Dušová