Školský poriadok - ŠKD

ŠKOLSKÝ PORIADOK ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ

školský rok 2019/2020

1. R i a d e n i e   a   o r g a n i z á c i a  Š K D:

• Školský klub detí riadi riaditeľ školy.

• Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizuje vychovávateľ.

• Riaditeľ školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených žiakov na pravidelnú dochádzku.

2. P r e v á d z k a Š K D :

• Školský klub je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní  pracovného pokoja a štátnych sviatkov denne.

• Počas školských prázdnin ŠKD nie je v prevádzke.

3. Z a r a ď o v a n i e   ž i a k o v :

• Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok, na základe   písomnej prihlášky podanej zákonnými zástupcami.

• O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy.

• Do ŠKD sa prednostne zaraďujú žiaci na pravidelnú dochádzku, kterých   rodičia sú zamestnaní.

4. V ý c h o v n o - v z d e l á v a c i a  č i n n o s ť :

• Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD je zameraná na činnosť oddychového, rekreačného a záujmového charakteru a na prípravu na vyučovanie, ktorá sa uskutočňuje v oddeleniach ŠKD.

• Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch príležitostného, krátkodobého charakteru.

• V oblasti rekreačného charakteru – vychádzkami, športom a cvičením umožniť žiakom čo najviac voľného času stráviť pohybom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj žiakov.

• V čase určenom na prípravu na vyučovanie si žiaci podľa pokynov   starostlivo vypracujú úlohy, opakujú učivo.

• V rámci činnosti v ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia.    Vstupné hradia rodičia.

• Súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti je aj stravovanie žiakov. Žiaci   prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Po   skončení obeda celé oddelenie odchádza z jedálne spoločne. Finančnú    úhradu za stravovanie zabezpečujú rodičia v zmysle pokynov vedúcej ŠJ.

• Na záujmovú a rekreačnú činnosť v ŠKD sa môže využívať aj špeciálna    učebňa, dielňa, ihrisko a iné objekty, ktoré má škola pronajaté na svoju    činnosť .

5. D o c h á d z k a   ž i a k o v:

• Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu detí, prípadne záujmovú   činnosť mimo ŠKD uvedie rodič na zápisnom lístku. Prípadné zmeny v   dochádzke a spôsobe odchodu oznamuje rodič písomne.

• Aby sa nenarúšala výchovno-vzdelávacia činnosť, žiak môže byť /ak to   nie je na zápisnom lístku uvedené/ z ŠKD uvoľnený len na základe  písomného oznámenia rodičov po naobedovaní. Inak až od 15,00 hod.

• Žiaka možno v priebehu školského roka prihlásiť a odhlásiť z ŠKD vždy  3 dni pred ukončením mesiaca.

6. S t a r o s t l i v o s ť   o    z d r a v i e   a    b e z p e č n o s ť  ž i a k o v:

• Za bezpečnosť žiakov počas ich celého pobytu v ŠKD zodpovídá   príslušná p. vychovávateľka.

• Prechod žiakov do ŠK v rámci školy zabezpečuje vychovávateľka.

• Počas konania popoludňajšieho vyučovania – nepovinných predmetov    či krúžkovej činnosti,  vyučujúci preberajúci detí od vychovávatelky   do svojej zodpovednosti a po skončení podľa dohody s rodičom, dieťa    uvoľňujú domov, alebo odovzdávajú vychovávateľke.

• Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná poučiť žiakov o   bezpečnosti.

• V prípade úrazu poskytne vychovávateľka prvú pomoc, oznámi ho    vedeniu školy a napíše o ňom záznam.

• Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané.

• Dieťa musí mať počas pobytu v ŠKD prezúvky. Žiaci musia mať svoje   osobné veci /vrchné ošatenie, prezuvky, topánky/ označené , pre prípad    odcudzenia.

• Straty z priestorov ŠKD u poisteného žiaka vybavuje vychovávateľka v    spolupráci s rodičmi a vedením školy.

• Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD  zodpovedá za deti vychovávateľka až do ich rozchodu pred objektom   ŠKD.

• Z miesta konania môže byť žiak uvoľnený len na základe písemného   súhlasu rodičov.

• Ak zistí vychovávateľka u žiaka nevoľnosť, prípadne teplotu upovedomí    o tom rodičov.

7. P r ís p e v o k  na  ú h r a d u z  a  p o b y t   ž i a k a  v ŠKD :

• Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD je 0,50 € na jedného žiaka.
     • Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD uhrádza zákonný zástupca vždy do desiateho v mesiaci.

• Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.

• Ak rodič odhlási dieťa z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie poplatku.

• Spôsob úhrady za pobyt žiaka v ŠK sa uskutočňuje nasledovne :

- vychovávateľka ŠKD vyberie od zákonného zástupcu stanovený poplatok, a odovzdá celú sumu aj so zoznamom žiakov účtovníčke školy, ktorá peniaze poukáže na účet školy.

• Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený príspevok za pobyt žiaka v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie  úhrady, rozhodne vedenie školy a ŠKD o vyradení  žiaka z klubu.

Tento vnútorný poriadok ŠKD nadobúda účinnosť od 02.09.2019

Mgr. Milan Šimunek

riaditeľ  školy

Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/