ŠKD

Školský klub žiakov pri ŠZŠ Komjatice pracuje v šk.r.2022/2023 pod názvom:

"Múdre hlavičky, šikovné ručičky."

Vychovávateľka ŠKD: Slávka Švajdová DiS

Významnou a neoddeliteľnou súčasťou našej školy je aj ŠKD. Zabezpečuje starostlivosť o deti pred vyučovaním i po vyučovaní tak, aby deti strávili voľný čas aktivitami, ktoré ich zaujmú. Dôraz kladieme na zapracovanie aktivít, o ktoré deti prejavia záujem. Pri ich realizácii rešpektujeme princíp dobrovoľnosti a pestrosti. ŠKD sa riadi vypracovaným a schváleným školským výchovným programom.

Ako zapísať dieťa do ŠKD:

Dieťa sa do ŠKD zaraďuje vždy na jeden školský rok na základe písomnej žiadosti podanej zákonným zástupcom dieťaťa a vyplneného zápisného lístka.
    O zaradení dieťaťa do školského klubu rozhoduje riaditeľ školy.
    Do ŠKD sa prednostne zaraďujú deti nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku.
    Zmeny v dochádzke a spôsobe odchodu zástupca písomne.
    Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojenú s hmotným zabezpečením v ŠKD je 0,50 €
    Príspevok sa uhrádza do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na právneho subjektu, pri ktorom je ŠKD zriadený.
    Príspevok je možné znížiť alebo odpustiť na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa po predložení dokladu o tom , že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu.
    Žiadosť o zníženie alebo odpustenie príspevku predkladá zástupca dieťaťa riaditeľovi školy.

Činnosť Školského klubu detí pri ŠZŠ Komjatice na šk.rok 2022/2023

V  školskom roku 2022/2023 pracuje v ŠZŠ Komjatice jedno oddelenie ŠKD pod vedením p. vychovávateľky  Slávky Švajdovej DiS. Počet prihlásených v školskom roku 2022/2023 do ŠKD je 8 žiakov. Mesačný príspevok za pobyt v ŠKD je v tomto školskom roku 0,50 eura. I.oddelenie ŠKD pri ŠZŠ Komjatice navštevujú žiaci prípravného až 5.ročníka ŠZŠ Komjatice. Činnosť ŠKD je organizovaná podľa Plánu práce ŠKD schváleného riaditeľom školy na školský rok 2022/2023.Celoročný plán Činnosti ŠKD sa riadi podľa POP MŠ na školský rok 2022/2023.

Počas všetkých činností sa snažím u detí vytvoriť určité opakujúce sa stereotypné návyky hlavne u najmladších žiakov, ktoré slúžia k osvojeniu si základných seba- obslužných, hygienických, či rozumových schopností, ktoré sú u našich žiakov na minimálnej úrovni vďaka nedostatočne podnetnému rodinnému prostrediu.

Jednotlivé týždenné úlohy sú zamerané na všetky záujmové činnosti zahrnuté do celoročného plánu práce ŠKD.V tomto školskom roku je vekové zloženie žiakov navštevujúcich ŠKD veľmi rozdielne. Výhodou tejto výchovnej skupiny je to, že starší žiaci sú príkladom a tzv. vzorom pre mladších žiakov čo umožňuje ľahšie nadobúdanie zručností a návykov najmladším žiakom, a na strane druhej starší žiaci sa učia tolerantnosti a vzájomnej komunikácii voči mladším spolužiakom, čim sa vlastne formujú aj ich intelektové a morálne vlastnosti. Jednotlivé činnosti vykonávané v ŠKD počas celého školského roku sú podmienené potrebám žiakov či už to bola regenerácia detského organizmu po vyučovaní počas odpočinkovej činnosti a rekreačnej činnosti, ale taktiež sebarealizácia žiakov, využitie ich kreativity počas jednotlivých činností ako sú estetická, výtvarná či pracovno-technická činnosti.

Žiaci majú tiež dostatočný priestor na opakovanie si a upevňovanie si nadobudnutých vedomostí a zručností počas spoločensko – vedných a prírodovedných  činností aj  počas prípravy na vyučovanie, ktorá často krát supluje absentujúcu domácu prípravu našich žiakov. Veľmi dôležitou činnosťou je pre našich žiakov seba- obslužná činnosť počas, ktorej sa u žiakov vytvorili určité návykové stereotypy osobnej hygieny či základov slušného správanie, ako aj správne stolovanie a jedenie príborom. Tieto návyky boli podporované  i prípravou jednoduchých pokrmov, ktorá prebieha vždy raz do mesiaca v rámci športovo-rekreačného popoludnia. Naďalej aj v I.polroku školského roku 2021/2022 pokračujeme v príprave jednoduchých jedál, s ktorou pani vychovaávateľka začala ešte počas Projektu „Chcem zdravo žiť“, ktorého materiálne zabezpečenie nám pomáha v realizácii prípravy jednoduchých jedál.a jeho obľuba sa u žiakov ŠKD teší veľkej priazni, patrí táto činnosť u žiakov k jednej z najatraktívnejších.

PRIPRAVUJEME:

V mesiaci september  spoločensko- vednú činnosť s dopravnou výchovou Bezpečná cesta do školy a Pravidlá bezpečného klubu. Ďalej to boli športovo- rekreačné popoludnia spojené s osvojovaním si základov in- line korčuľovania.Žiaci si počas prípravy jedla pripravili v tomto  mesiaci palacinky  na rôzne spôsoby. V mesiacoch september a október niekoľko krát počas prírodovednej a športovo-rekreačnej činnosti žiaci absolvujú Jesenné športy  ŠKD a branno-turistické aktivity a vychádzky do prírody a okolia školy. V mesiaci október  príprava a zhotovenie výstavky ovocia a zeleniny pod názvom Farby a Chute jesene spojenú s prípravou jednoduchého jedla- zeleninové a ovocné šaláty a Deň Mlieka .V mesiaci október  projektovou formou činnosti, ktorá spočíva v príprave rôznych druhov jednoduchých jedál. Každé jedlo pripravuje jedno dieťa a získava bodové ohodnotenie od ostatných detí ŠKD.Ďalej prebehne  Drakiáda- Dračia olympiáda, kedy si deti pripravia šarkanov a pokúsia sa ich  prakticky naučiť používať. Ďalej sa žiaci ŠKD zapojili rôznymi aktivitami do Týždňa boja proti drogám za zdravý spôsob života a to konkrétne výtvarnými prácami s touto témou a prípravou zdravých zeleninových šalátov. V rámci práce s prírodným materiálom si žiaci zhotovili zvieratká z gaštanov. V mesiaci december pripravíme Vianočnej výzdobu priestorov ŠKD a prípravíme kultúrny programu k Mikulášskemu stretnutiu a k Vianočnej besiedke. Deti si pripravia medovníky, ktoré si vlastno-ručne vyzdobia .V rámci Mikulášskeho posedenia si deti pripravia jedno- hubky a malé občerstvenie a  hudobno-literárne pásmo a zhotovia darčeky pre svojich spolužiakov.Žiaci ŠKD sa zapoja literárno-hudobným pásmom do programu Vianočnej besiedky.