Špeciálna základná škola, Námestie Andreja Cabana 1, Komjatice
S p r á v a
o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti
ŠZŠ Komjatice
za školský rok 2019/2020
Vypracoval: Mgr. Šimunek
Východiská a podklady:
Správa je vypracovaná v zmysle:
S p r á v a
o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti
ŠZŠ v Komjaticiach za školský rok 2019/2020.
I.
a) Základné identifikačné údaje o škole: (§ 2ods. 1 písm. a)
1. Názov školy: Špeciálna základná škola IČO : 34062793 |
2. Adresa školy: Námestie Andreja Cabana 1 , Komjatice /Elokované pracovisko - trieda: Námestie Andreja Cabana 36 , 941 06 Komjatice/ |
3. Telefónne číslo: 035 6591150, 0948 044 980 |
4. Internetová adresa: szskomjatice.edupage.org e-mailová adresa: riaditelszskom@gmail.com |
5. Zriaďovateľ: Okresný úrad Nitra ,Štefánikova trieda 69, 949 01 Nitra |
6. Vedúci zamestnanci školy:
Meno a priezvisko |
Funkcie |
|
telefón |
Mgr. Milan Šimunek |
riaditeľ školy |
riaditelszskom@gmail.com |
0948 044 980 |
7. Údaje o rade školy a iných poradných orgánoch školy:
7.1) Údaje o rade školy:
Rada školy pri ŠZŠ v Komjaticiach bola ustanovená v zmysle § 24 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Funkčné obdobie začalo dňom 17.3.2019 na obdobie 4 rokov.
Členovia rady školy:
P.č. |
Meno a priezvisko |
Funkcia |
Zvolený /delegovaný/ za : |
1. |
Slávka Švajdová DiS |
predseda |
za pedagogických zamestnancov |
2. |
Mgr. Stanka Špacírová |
člen, zapisovateľ |
za pedagogických zamestnancov |
3. |
Mgr. Jana Bartová |
člen |
delegovaný za zriaďovateľa OÚ Nitra |
4. |
Alena Karvayová |
člen |
za rodičov |
5. |
Ing. Štefánia Babková |
člen |
delegovaný za zriaďovateľa OÚ Nitra |
Stručná informácia o činnosti rady školy za školský rok 2019/2020:
V školskom roku 2019/2020 rada školy pracovala podľa pripraveného plánu / zasadnutí/ Stručný prehľad zasadnutí a hlavných programov:
26.9.2019 prerokovala, odporučila a schválila:
1.Organizačné a materiálne zabezpečenie vyučovania v školskom roku 2019/2020,
ďalšie využite alokovanej triedy v ZŠ O. Cabana v Komjaticiach
2. Počty žiakov a tried v školskom roku 2019/2020 ( viď tabuľka)
3. Návrh Inovovaného školského vzdelávacieho a výchovného programu ŠkVP na
školský rok 2019/2020
4. Návrh rozpočtu na rok 2019
5. Koncepčný zámer rozvoja školy a jeho vyhodnotenie za obdobie rokov 2018/2019
6. Správa o výchovno – vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský
rok 2018/2019 podľa § 14 ods. 5 písm. d
7. Správa o výsledkoch hospodárenia za šk.rok 2018/2019
8. Schválenie Školského poriadku na školský rok 2019/2020
9. Oboznámenie s výsledkami inšpekčnej činnosti v priestoroch ŠZŠ Komjatice
19.12.2019 prerokovala, odporučila a a schválila: Výročnú správu rady školy za rok 2019 a informácie o plnení plánu práce školy a jeho príloh za I. štvrťrok šk. roka 2019/2020
17.2.2020 - Mimoriadne zasadnutie – voľba zástupcu rodičov do Rady školy pri ŠZŠ
18.2.2020 - Mimoriadne zasadnutie – voľba zástupcu pedagogických zamestnancov do Rady školy pri ŠZŠ
9.3.2020 - ustanovujúca schôdza RŠ a voľba predsedu Rady školy pri Špeciálnej základnej škole
23.9.2020 - prerokovala, odporučila a a schválila: Správu o výsledkoch a podmienkach výchovno – vzdelávacej činnosti ŠZŠ Komjatice za školský rok 2019/2020. Bola oboznámená s plnením Koncepciu rozvoja školy a ŠkVP pre školský rok 2020/2021, s počtami žiakov a rozdelením tried. Schválila Školský poriadok. Návrh rozpočtu.
7.2) Údaje o predmetových komisiách a metodických združeniach - poradných orgánoch riaditeľa školy:
Vedúca MZ a PK pri ŠZŠ v Komjaticiach: Mgr. Stanislava Špacírová
MZ plnilo svoju riadiacu a organizačnú funkciu, kontrolnú a odborno-metodickú. Hlavné ciele a úlohy vychádzali z plánu hlavných úloh školy, z pedagogicko-organizačných pokynov na škol. rok 2019/2020 a aktuálnych podmienok školy. V tomto školskom roku žiaci prípravného, 1., 2.,3.,4., 5., 6.,7.,8., 9. ročníka pracovali podľa inovovaného ŠVP. Ročníky10.B,10.C boli dobiehajúce podľa ISCED 1. MZ koordinovalo a kontrolovalo vypracovanie plánov. Všetky členky a členovia MZ si vytvorili plán profesijného rastu pedagogických zamestnancov, v ktorom si vytýčili - prehlbovať vedomosti v oblasti pedagogickej diagnostiky formou seminárnych príspevkov, zdokonaľovanie zručností v práci s PC a IKT, účasť na odborných metodických kurzoch podľa ponuky MC . Uskutočnili sa 4 aktualizačné vzdelávania , ktorých garantom boli naši pedagogický zamestnanci s II. kvalifikačnou skúškou. Kontrolnú činnosť vo výchovno-vzdelávacom procese sme zamerali na úroveň rozvíjania kľúčových kompetencií detí a žiakov s cieľom zvyšovať úroveň vyučovania slovenského jazyka, venovať zvýšenú pozornosť čítaniu s porozumením, klásť dôraz na rozvíjanie jazykového prejavu, schopnosti argumentovať a prácu s informáciami. V II. polroku vyučovanie prebiehalo mimoriadnym spôsobom v dôsledku epidémie COVID19.
Podrobná správa o priebehu a spôsobe vzdelávania ako aj spôsobe hodnotenia je doložená v prílohe. Činnosť MZ v I. polroku bola zameraná aj na realizáciu otvorených hodín. Vzájomné hospitácie a otvorené hodiny boli v zrealizované podľa plánu. Uskutočnili sa nasledovné hodiny: Projekt zdravá výživa 2A., 4A. roč. vyučujúca Mgr. D. Bolchová, Biológia 8.A- vyučujúca Mgr. I. Dušová a ŠKD- Literárna výchova-esteticko výchovná činnosť, vyučujúca S. Švajdová DiS. Hodiny boli vyhodnotené a rozobrané po stránke metodickej a organizačnej na zasadnutí MZ. Vyučujúci využívali inovatívne metódy vyučovania aj interaktívnu tabuľu . Vzájomné hospitácie sú zdrojom nových nápadov, poznatkov a inšpirácie pre vyučujúcich. V septembri a októbri vyučujúce M a SJ napísali so žiakmi vstupné previerky, ktoré boli založené a vyhodnotené vedúcou MZ a predložené riaditeľovi školy. Uskutočnili sa 3 zasadnutia MZ. V závere I. polroku bol vyhodnotený prehľad plnenia učebných plánov v jednotlivých ročníkoch a členovia MZ boli informovaní podľa metodických pokynov o hodnotení a klasifikácii žiakov špeciálnych ZŠ o vydaní výpisu z polročného vysvedčenia. V čase od 16. marca 2020 bolo prerušené vyučovanie na základe usmernenia hlavného hygienika SR a MŠVVaŠ SR, a škola začala pracovať v mimoriadnom režime. Na škole prebiehalo dištančné a online vzdelávanie až do ukončenia školského roku. Priebeh vyučovania, metódy, formy, hodnotenie žiakov sú rozpracované v Správe MZ v čase mimoriadneho vyučovania. Akcie, ktoré sa uskutočnili podľa plánu práce MZ: Vianočná besiedka, Fašiangový karneval. V druhom polroku sa konalo jedno zasadnutie formou/ Per rollam /elektronicky, týkalo sa usmernenia spôsobu hodnotenia žiakov v čase prerušenia vyučovania. Druhé zasadnutie sa konalo v júni , kedy sa uvoľnili mimoriadne opatrenia a škola sa otvorila. Na zasadnutí sa zosumarizovali podklady pre portfóliá vyučujúcich a žiakov. Prebehla koordinácia v oblasti vyplňovania koncoročných vysvedčení.
Prehľad plnenia plánov profesijného rastu: v tomto školskom roku sa uskutočnili aktualizačné vzdelávania: september: Aktuálna školská legislatíva, november: Teória „Pravidiel mozgu“ vo vzdelávacom procese na špeciálnych školách, február: Prevencia šikanovania v škole a apríl: Možnosti dištančného vzdelávania žiakov špeciálnej základnej školy. Pedagogický zamestnanci spolu absolvovali 20 hodín vzdelávania .
V závere II. polroku bol vyhodnotený prehľad plnenia učebných plánov v jednotlivých ročníkoch v čase prerušenia vyučovania. Vyučujúce vytvorili portfólio svojej práce v čase mimoriadneho vyučovania. Plnili sa aj ostatné dlhodobé úlohy vytýčené v pláne MZ : Venovala sa zvýšená pozornosť primárnej prevencii proti narastajúcemu percentu detských neuróz, monitorovali sa zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu sa bezodkladne riešili, zabezpečovala sa prevencia a riešenie problémových prípadov šikanovania, povzbudzovali sa deti k pravidelnej školskej dochádzke. Každá závažná zmena v správaní bola prejednávaná s rodičmi a navrhovali sa postupy nápravy. Škola spolupracovala aj s Obecným úradom Komjatice, Obecnou políciou a zasielala podnety na sociálny odbor úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Triedni učitelia v prípadoch potreby spolupracovali aj s detským psychiatrom.
Návrhy na zlepšenie a opatrenia:
29. 6. 2020, Komjatice Vypracovala: Mgr. Stanislava Špacírová
vedúca MZ
Výchovný poradca : Mgr. Ivana Dušová
Hlavné ciele činnosti boli nasledovné:
Výchovná poradkyňa mala v školskom roku 2019/2020:
Prostriedky na uskutočnenie cieľov:
Splnené úlohy : Všetky úlohy vypracované v Pláne práce výchovnej poradkyne boli v termínoch splnené a pravidelne vyhodnocované v rámci pracovných porád.
Nepodarilo sa splniť: Výchovná poradkyňa sa nezúčastnila semináru o výchovnom poradenstve a neuskutočnila sa návšteva OUI z dôvodu prerušenia vyučovania od 16. 3. do konca školského roka
Návrhy na zlepšenie a opatrenia:
Záver:
Napriek tomu, že od 16. marca sme pracovali v obmedzenom režime, vyučovanie bolo prerušené a prebiehalo dištančne, s rodičmi žiakov a so žiakmi sme boli v telefonickom a elektronickom kontakte a dostávali všetky potrebné informácie, ktoré potrebovali pre prijímacie pohovory, zápis žiakov do škôl a podobne. Z hľadiska výchovného poradenstva vidím uplynulý školský rok ako úspešný, pretože dvaja žiaci 9. ročníka A variantu boli prijatí do odborného učilišťa, ktoré si vybrali pre ďalšie štúdium. Dvaja žiaci B – variantu ukončili povinnú školskú dochádzku a odchádzajú do pracovného pomeru. V budúcom školskom roku budú končiť 4 žiaci A – variantu.
V Komjaticiach, 29. 6. 2020 Mgr. Ivana Dušová
výchovná poradkyňa
Koordinátor environmentálnej výchovy : Mgr. Daniela Bolchová
Environmentálna výchova v ŠZŠ Komjatice bola súčasťou prierezových tém, opierajúc sa o POP 2019/2020. Je zapracovaná do časovo – tematických plánov predmetov v jednotlivých ročníkoch a je ako samostatný predmet v 5. ročníku s časovou dotáciou 1 hodina v týždni. Cieľom environmentálnej výchovy bolo rozvíjať také osobnostné kvality u žiakov, ktoré im umožnia chrániť a zlepšovať životné prostredie.
Splnené úlohy: september – jún :
V školskom roku 2019/2020 sme úlohy plánu environmentálnej výchovy zamerali hlavne na pochopenie prečo je potrebné venovať pozornosť zberu separovaného odpadu, pre pobyty v prírode spojené so zberom lesných plodín, a vedľajší efekt pohybu v prírode - utužovanie zdravia. Navštívili sme zábavný detský park v prírodnom prostredí v Nitre. V októbri prebehol na našej škole „Týždeň zdravej výživy“ – aktivity zamerané na význam stravovacích návykov pri ochrane zdravia, ekologické pestovanie plodín. Navštívili sme výstavku ovocia a zeleniny v spolupráci zo ZŠ s MŠ O. Cabana Komjatice, kde jednotlivé triedy súťažili o najkrajšiu zeleninu. Pravidelne uskutočňujeme v jesennom a jarnom období vychádzky do prírody, hry detí v prírode, zbieranie šípok a následne varenie čaju. V novembri si žiaci v triedach pripravili výtvarnú súťaž o škodlivosti fajčenia a navrhovali plagáty na tému „Chránime prírodu“. Pripomenuli sme si Svetový deň vody , svetový deň Zeme. V rámci medzipredmetových vzťahov sme sa sústredili na utváranie pozitívneho vzťahu žiakov k spoločenskému a prírodnému prostrediu, na prebúdzanie environmentálneho cítenia.
Tieto ciele a úlohy sme realizovali prostredníctvom primeraných metód a foriem práce, ktoré boli zamerané na bohaté citové prežívanie a na zapájanie všetkých zmyslov. Žiaci vo veľkej miere využívali edukačné programy Prírodoveda 1.- 4.
Návrhy na zlepšenie a opatrenia:
Naplánovať časový harmonogram aktivít tak, aby sa neprelínali s inými plánovanými akciami školy, sledovať ponuku environmentálnych programov na internete a podľa možností sa zapojiť do projektov vhodných pre našich žiakov. Viac používať dostupnú odbornú literatúru.
V Komjaticiach, 29. 6. 2020
Mgr. Daniela Bolchová
koordinátor environmentálnej výchovy
Koordinátor programu prevencie detskej delikvencie, kriminality a ostatných patologických javov a programu prevencie drogových závislostí a ochrany pred AIDS /: Mgr. Simona Hajnalová
V školskom roku 2019 – 2020 sme vychádzali z POP pre aktuálny školský rok a z dlhodobého programu primárnej protidrogovej prevencie Národného programu boja proti drogám a ochrany pred AIDS. Hlavnou úlohou primárnej prevencie kriminality detí a mládeže bolo včasné vyhľadávanie jedincov, ktorí by sa neskôr mohli dopustiť trestných činov, prípadne sa už aj teraz dopúšťajú drobných priestupkov. Väčšina žiakov našej školy pochádza zo sociálne slabého a málo podnetného prostredia, teda patrí k rizikovej skupine mládeže.V súlade s článkom 33 Dohovoru o právach dieťaťa sme priebežne vykonávali opatrenia na ochranu pred nezákonným používaním narkotík a psychotropných látok. Prevenciu drogových závislostí sme realizovali ako integrálnu súčasť vzdelávania a výchovy v zmysle realizácie aktivít na podporu zdravia, zdravého spôsobu životu a podpory protektívnych faktorov osobnosti. Pozornosť sme venovali aj rešpektovaniu Zákona NR-SR č.67/19.77 Z.z. O ochrane nefajčiarov v podmienkach školy. V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa sme realizovali účinné opatrenia v rámci školy na zabezpečovanie aktívnej ochrany detí, priebežne sme monitorovali zmeny v správaní žiakov. Koordinátor spolupracoval s vedením školy a s vedúcou MZ, zabezpečoval metodické usmerňovanie preventívnej protidrogovej výchovy, ako aj informačnú činnosť pedagogických pracovníkov školy na zasadnutiach MZ a PK.
Hlavné ciele programu boli implementované do jednotlivých činností a aktivít, ktoré boli pravidelne vyhodnocované v rámci pracovných porád RŠ.
Niektoré zo splnených úloh:
Rozhovory o škodlivosti drogy sa realizovali v rámci niektorých vyučovacích hodín: etickej výchovy, prírodopisu, vlastivedy, výtvarnej výchovy, telesnej výchovy, občianskej výchovy, na triednickej hodine
Opatrenia na zlepšenie práce:
V Komjaticiach, 29.06.2020 Vypracovala: Mgr.Simona Hajnalová
koordinátorka prevencie DZ
7.3) Iné poradné orgány školy:
1. Pedagogická rada školy (PR), ktorá je tvorená pedagogickými zamestnancami školy. V školskom roku 2019/2020 sa uskutočnili 4 PR.
2. Pracovná porada riaditeľa školy (PP) – na jej zasadnutí sa pravidelne zúčastňujú riaditeľ školy a ostatní pedagogickí zamestnanci a prípadne nepravidelne – podľa zamerania prerokovaných problémov i nepedagogickí zamestnanci školy. V školskom roku 2019/2020 sa uskutočnilo 7 PP. V rámci PP sa pravidelne vyhodnocoval Plán práce školy, školské akcie a aktivity, krízové situácie a odpočty úloh jednotlivých koordinátorov.
b) Údaje o žiakoch školy za školský rok 2019/2020 (§ 2 ods. 1 písm. b)
Základná škola /A,B, C variant/
Ročník |
Stav k 15. 9. 2018 |
Stav k 30. 6. 2019 |
||||||||
Počet tried |
Počet žiakov |
Z toho Integro-vaných |
Počet odd. ŠKD |
Počet žiakov v ŠKD |
Počet tried |
Počet žiakov |
Z toho Integro-vaných |
Počet odd. ŠKD |
Počet žiakov v ŠKD |
|
Príp. |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
1 |
3A,1C |
|
1 |
2 |
1 |
3A,1C |
|
1 |
2 |
3 |
- |
1B |
|
|
|
|
1B |
|
|
|
4. |
|
3A,2B |
|
|
3 |
|
3A,2B |
|
|
3 |
5. |
1 |
5A,1B |
|
|
1 |
1 |
5A,1B |
|
|
1 |
6. |
|
2A,1C |
|
|
1 |
|
2A,1C |
|
|
1 |
7. |
|
1A |
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
1 |
4A,3B |
|
|
1 |
|
4A,3B |
|
|
1 |
9.
|
1 |
2A |
|
|
|
|
2A |
|
|
|
10.
|
- |
2B |
|
|
|
|
2B |
|
|
|
Spolu |
4 |
30 +1/O/ 31 |
0 |
1 |
8 |
5 |
29+1/O/ 30 |
0 |
1 |
8 |
Poznámka : 1 žiak 6C variant oslobodený od povinnosti dochádzať do školy do pominutia dôvodov.
Štruktúra tried v šk. roku 2019/2020 :
c
)Údaje o počte zapísaných žiakov do 1. ročníka, údaje o počtoch a úspešnosti žiakov na prijímacích skúškach a ich následnom prijatí na štúdium na stredné školy (§ 2 ods. 1 písm2.. c)
c1) Údaje o počte zapísaných žiakov do 1. ročníka ZŠ
POČET ŽIAKOV |
Z CELKOVÉHO POČTU ZAPÍSANÝCH |
POČET TRIED |
||
SPOLU |
DIEVČATÁ počet / % |
ODKLADY počet / % |
NEZAŠKOLENÍ V MŠ počet / % |
SAMOSTATNÉ ( SPOJENÉ ) |
0
|
0 |
0/0 |
0 |
0 |
Počet zapísaných prvákov k 30.6. 2018: súčet 0 / počet dievčat 0/
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2018: súčet 0 / počet dievčat 0/
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: súčet 0 / počet dievčat 0 /
Poznámka : -
c2) Údaje o prijatých žiakoch na štúdium na stredné školy
Ukončenie školskej dochádzky na ŠZŠ k 30.6.2019
|
Nižší ročník |
5.roč. |
6.roč. |
7.roč. |
8.roč. |
9.roč. |
10.roč. |
Spolu |
Počet žiakov |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2A |
2B |
4 |
c2) Údaje o prijatých žiakoch na štúdium na odborné učilištia:
OUI Nová Ves nad Žitavou, Hviezdoslavova 68, 951 51 Nová Ves nad Žitavou
c.2.1 žiaci 9. ročníka
|
OU |
Iné /pracovný pomer/ |
Spolu |
prihlásení |
2 |
0 |
2 |
prijatí |
2 |
0 |
2 |
|
|
|
|
% úspešnosti |
100% |
0% |
100% |
c.2.4. Iné skutočnosti, vysvetlivky.
e) Údaje o výsledkoch hodnotenia a klasifikácie žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania.(§ 2 ods. 1 písm. e)
Pochvaly: - pochvaly TU 5 žiakov
- pochvaly RŠ 0 žiak
- napomenutie TU 2 žiak
- pokarhania RŠ 0 žiak
Znížená známka zo správania : stupeň uspokojivé /2/ - 0
stupeň neuspokojivé /3,4/ - 0
Upomienky, predvolania za dochádzku a prospech: U :5 ks., P :3, návštevy v rodine : 2
Žiaci ŠZŠ Komjatice boli v školskom roku 2019/2020 v súlade so ŠkVP neustále vedení k slušnému a rozumnému správaniu, uvedomovaniu si seba a svojich skutkov a činov. V I. polroku sme nezaznamenali výraznejšie porušenie školského poriadku . drobné porušenie tr. učitelia efektívne a okamžite riešili. V II. polroku sme nezaznamenali porušenie školského poriadku . Drobné porušenie tr. učitelia efektívne a okamžite riešili v období, kým trvala výučba. Triedni učitelia pri snahe zlepšiť nežiaduce prejavy správania žiakov naďalej využívajú v spolupráci s VP CD KOMPAS, príručky riešenia šikanovania na škole i s využívaním interného predpisu určeného na riešenie mimoriadnych situácií v škole, projekt školy ochrana práv detí, ochrana ľudských práv ,využívajú rôzne metódy na zlepšenie správania, a to: pohovory so žiakmi, rodičmi, situačné a inscenačné metódy využívané hlavne na hodinách EV, OV, vecného učenia, ale tiež v ŠKD. RŠ sa zúčastnil seminára zameraného na rozpoznávanie a šírenie extrémizmu a predchádzanie tak formám šikanovania v škole. V rámci dlhodobej spolupráci s PZ SR sa nám darí prevenciou predchádzať šikanovaniu.
Vymeškané hodiny /vrátane B variantu/ |
Celkový počet |
1907 |
na ž. 63,56 |
Počet ospravedlnených hodín |
1907 |
na ž 63,56 |
|
Počet neospravedlnených hodín |
0 |
na ž. 0 |
Pri porovnaní s minulým školským rokom môžeme konštatovať zlepšenie počtu vymeškaných hodín. Hlavnou príčinou tohto zlepšenia bolo vyhlásenie mimoriadnej situácie na Slovensku – COVID , kde žiaci na základe rozhodnutia rodičov zostali v domácom prostredí do 30.6.2020. Počas školského roka učitelia pri chýbaní žiaka postupovali podľa interného predpisu, kedy vždy na druhý deň kontaktovali rodiča, tým pádom sme dokázali zabrániť neospravedlneným hodinám žiakov. Príčinou vymeškaných hodín sú naďalej chronické ochorenia, časté prechladnutia, virózy a pedikulóza. Žiaci často prichádzajú do školy nedoliečení, čo sme konzultovali i so školskou lekárkou. Rodičia ospravedlňujú žiakov podľa zákona č.245/2008 Z.z., podľa §144, ods.10. Spolupracujeme s ÚPSVaR NZ, PZ SR Šurany a OÚ Komjatice pri riešení dochádzky žiakov. Žiaci v HN /6 žiakov/vymeškali z daného počtu 252 vymeškaných hodín. Z dôvodu vysokej chorobnosti žiakov bolo i prerušené vyučovanie na základe rozhodnutia RÚVZ v Nových Zámkoch.
Dochádzka žiakov šk. rok 2019/2020
Trieda |
Ročník |
Počet ž. |
Hod. spolu |
Ø/žiak |
Ospr. |
Ø/žiak |
Neospr. |
Ø/žiak |
U |
P |
N |
I. |
2 A 4 A 2 C |
3 3 1 |
94 215 1 |
31,33 71,6 1 |
94 215 1 |
31,33 71,6 1 |
0 0 0 |
0 0 0 |
0 0 0 |
0 0 0 |
0 0 0 |
|
7 |
310 |
44,28 |
310 |
44,28 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
II. |
5 A 7A --- 8A |
5 -1 4 |
638 52 364 |
127,6 52 91 |
638 52 364 |
127,6 52 91 |
0 0 0 |
0 0 0 |
5 0 0 |
3 0 0 |
2 0 0 |
|
9 |
1054 |
117,1 |
1054 |
117,1 |
0 |
0 |
5 |
3 |
2 |
|
III. |
3 B 4 B 5 B 8 B |
1 2 1 3 |
53 39 77 77 |
53 19,5 77 25,6 |
53 39 77 77 |
53 19,5 77 25,6 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
|
7 |
246 |
35,14 |
246 |
35,14 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
IV.
|
6 A 9 A 10 B 6C
|
2 2 2 1
|
66 116 115 0
|
33 58 57,2 0
|
66 116 115 0
|
33 58 57,2 0
|
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
|
7 |
297 |
49,5 |
297 |
49,5 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
1.-9.roč. |
30 |
1907 |
63,56 |
1907 |
63,56 |
0 |
0 |
5 |
3 |
2 |
U – upomienky, P – predvolania rodiča, N – návštevy rodiča
Prospech :
V školskom roku 2019/2020 všetci žiaci prospeli. Od povinnosti dochádzať do školy a oslobodený od vzdelávania do pominutia dôvodov je na základe odporúčania lekára a psychológa oslobodený žiak C variant. 2. žiaci postupovali podľa IVP. Vzhľadom na diagnózu je vzdelávanie poskytované školou kontraindikáciou, preto odporúčame dieťaťu neposkytovať vzdelávanie až do pominutia dôvodov. Prospech žiakov ŠZŠ je podmienený druhom a stupňom postihnutia, ktorý má významný vplyv na výchovno – vzdelávacie výsledky každého žiaka.
Prospech : školský rok 2019/2020
Tr. |
Roč. |
P.ž. |
prospeli |
Neprospeli predmet |
Oslobodenie Od predmetu |
Napomenutie |
I. |
2 A 4 A 2 C |
2 3 1 |
3 3 1 |
0 0 0 |
0 0 0 |
0 0 0 |
II. |
5 A 7A --- 8A |
5 -1 4 |
5 -1 4 |
0 0 0 |
0 0 0 |
0 0 0 |
III. |
3 B 4 B 5 B 8 B
|
1 2 1 3 |
1 2 1 3 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
IV.
|
6 A 9 A 10 B 6C |
2 2 2 1 |
2 2 2 0
|
0 0 0 1 |
0 0 0 0 |
0 0 0 0 |
|
1.-9. |
30 |
29 |
1 |
0 |
0 |
Hodnotenie žiakov 1. ročníka ŠZŠ
Počet žiakov, ktorí prospeli |
Počet žiakov, ktorí neprospeli |
0 |
0 |
Hodnotenie žiakov 1. – 4. ročníka ŠZŠ a žiakov 1. – 10. ročníka B a 7. ročníka C. variantu:
Žiaci boli hodnotení v súlade s metodickým pokynom č.19/2015. Učitelia v plnej miere zohľadňovali mentálne postihnutie, diagnózu a individuálne danosti každého dieťaťa. Vhodnou známkou a pozitívnym slovným hodnotením sa snažili žiakov motivovať a získavať pre vzdelávanie a budovali v žiakoch radosť s ich dosiahnutých drobných úspechov, čím tvorili pozitívnu klímu v škole.
Hodnotenie žiakov 5. – 9. ročníka ŠZŠ / A variant/: priemer za triedu
Žiaci boli hodnotení v súlade s metodickým pokynom č.19/2015. Učitelia v plnej miere zohľadňovali mentálne postihnutie, diagnózu a individuálne danosti každého dieťaťa. Dd 16. marca 2020 bolo prerušené vyučovanie na základe usmernenia hlavného hygienika SR a MŠVVaŠ SR, z tohto dôvodu žiaci boli hodnotení absolvoval..
Trieda |
D |
EV/NV |
F |
HV |
CH |
M |
ON |
PV SP |
BIO |
SJ |
Spr |
TV |
VL |
VV |
GEO
|
INF |
EKO |
5.r. A |
- |
abs |
- |
abs |
- |
1,8 |
|
abs |
- |
2 |
1 |
abs |
abs |
abs |
- |
abs |
abs |
6. r. A |
|
abs |
- |
abs |
- |
2 |
- |
abs |
- |
2 |
1 |
abs |
abs |
abs |
- |
abs |
- |
7. r. A |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
8. r. A |
abs |
abs |
abs |
abs |
- |
1,25 |
abs |
abs |
abs |
1,75 |
1 |
abs |
- |
abs |
abs |
abs |
- |
9.r. A
|
abs |
abs |
abs |
abs |
abs |
2 |
abs |
abs |
abs |
2 |
1 |
abs |
abs |
abs |
abs |
abs |
- |
SP – svet práce, EKO – ekológia a environmentálna výchova
f) Zoznam uplatňovaných učebných plánov v šk. roku 2019/2020 ( §2 ods.1 písm. f)
Škola v školskom roku 2019/ 2020 postupovala v zmysle ŠkVP – ŠVP a ISCED1 /vzdelávací program pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia: 1.-9. ročník, vzdelávací program pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia: 1.-10. ročník, vzdelávací program pre žiakov s ťažkým a hlbokým stupňom mentálneho postihnutia: 1.-10. ročník / a učebných plánov a učebných osnov pre Špeciálnu základnú školu pre žiakov s mentálnym postihnutím. Dobiehajúce ročníky - platné podľa ŠVP platného od 26. mája 2009 CD-2008-18550/39582-1:914. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 splatnosťou od 1. 9. 2016.
Primárny stupeň vzdelávania /I., a II stupeň –ŠZŠ/
Trieda Roč. |
Uplatňované učebné plány |
Príp., 1.-10.roč.
|
UP pre ŠZŠ variant A ŠVP UP pre ŠZŠ variant B ŠVP UP pre ŠZŠ variant C ŠVP |
Predmet |
Ročník |
Počet žiakov |
Počet hodín týždenne |
Náboženská výchova Etická výchova
|
5.-9. 5.- 9.
|
0 20
|
0 2
|
g) Údaje o fyzickom počte zamestnancov a plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov školy ku dňu koncoročnej kvalifikácie (§ 2 ods. 1 písm. g)
Pracovný pomer
Pracovný pomer |
Počet pedag. prac. |
Počet nepedag. prac. |
Počet úväzkov pedag. prac. |
Počet úväzkov nepedag. prac. |
TPP |
5,24 /6 s vychovávateľkou/ |
2 /3 osoby/ |
6 |
- |
DPP |
- |
- |
1 |
- |
počet |
nekvalifikovaných |
kvalifikovaných |
spolu |
učiteľov |
0 |
5 |
5 |
vychovávateľov |
0 |
1 |
1 |
asistentov učiteľa |
0 |
0 |
0 |
|
|
|
|
spolu |
0 |
6 |
6 |
Mená riaditeľov, ktorí boli vo funkcii počas školského roka 2019/2020
1.
|
Šimunek Milan Mgr.
|
od 1.2.2014 - do 31.1.2019 od 1.2.2019 - do 31.1.2024
|
g 1) Zoznam učiteľov a ich aprobácia : menný zoznam zamestnancov
Meno |
Prac.zarad. |
Odb.a ped.spôsob. |
Aprobácia |
od - do |
Mgr. Milan Šimunek |
riaditeľ školy |
kvalif. |
Pedagogika mentálne postihnutých |
TPP
|
Mgr. Ivana Dušová |
učiteľka |
kvalif. |
Pedagogika mentálne postihnutých |
TPP |
Mgr. Stanislava Špacírová |
učiteľka |
kvalif. |
Uč. pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť |
TPP |
Mgr. Dana Bolchová |
učiteľka |
kvalifik. |
ŠP- PMP Vychovávateľstvo |
TPP |
Slávka Švajdová, DiS |
vychováv. |
kvalifik. |
Vychovávateľstvo |
TPP |
Mgr. Simona Hajnalová
|
učiteľka |
kvalif. |
Pedagogika mentálne postihnutých |
TPP |
DPP – pracovný pomer na dobu určitú
TPP – trvalý pracovný pomer
PPD - pracovný pomer dohodou
g 2) Odbornosť vyučovania podľa jednotlivých predmetov v školskom roku 2019/2020
Pedagogickí zamestnanci školy spĺňali odbornú spôsobilosť. V ročníkoch 1. –
h) Údaje o ďalšom vzdelávaní pedagogických zamestnancov školy ( §2 ods.1 písm. h)
( uvádzať za školský rok 2019/2020)
Forma vzdelávania |
Počet vzdelávaných |
Priebeh vzdelávania/počet |
||
ukončilo |
pokračuje |
začalo |
||
1.kvalifikačná skúška |
0 |
3 |
0 |
0 |
2.kvalifikačná skúška |
0 |
2 |
0 |
0 |
štúdium školského manažmentu |
0 |
1 |
0 |
0 |
špecializačné inovačné štúdium |
0 |
0 |
0 |
0 |
špecializačné aktualizačné štúdium |
0 |
0 |
5 |
0 |
špecializačné kvalifikačné/rozširujúce/
|
0 |
0 |
0 |
0 |
Z počtu 6 zamestnancov :
1 atestácia : 2 zamestnanci 12% kreditový príplatok :Mgr. Špacírová, Mgr. Bolchová, 1 zamestnanec 0% Mgr. Hajnalová
2 atestácia : 1 zamestnanec 6% : Mgr. Dušová, 1 zamestnanec 12% kreditový príplatok : Mgr. Šimunek
i) Údaje o aktivitách a prezentácii školy na verejnosti ( § 2 ods. 1 písm. i)
Počas školského roka sme uskutočnili veľa aktivít, ktoré boli veľmi bohaté a rôznorodé. Väčšina z nich sa uskutočnila pri príležitosti významných svetových dní alebo pri plnení úloh z prijatých projektov a na základe odporúčaní z POP 2019/2020. Tieto akcie sa konali buď v čase vyučovania alebo v mimo vyučovacom čase a to v objekte školy alebo vo vopred určených priestoroch. Väčšina aktivít a školských akcií je zdokumentovaná na webovej stránke školy : www. szskomjatice.edupage.org v časti galéria.
Aktivity a prezentácia na verejnosti :
5.9.2019 – Bezpečná cesta – dopravná bezpečnosť v ŠKD.
25.9.2019 – Jesenné športy – futbalový turnaj.
27.9.2019 – Školský športový deň
9.10.2019 - „Drakiáda v ŠKD“.
14.-18.10.2019 – Týždeň zdravej výživy v ŠKD
25.10.2019 - Poznávanie drevín v prírode
11.11. – 15.11.2019 - Farby a chute jesene.
21.12.2019 – „Školská vianočná besiedka „.
13.1. – 15.1.2020 - Pozvanie na čaj s rodinou.
29.1.2020 – Zima v lese
5.2.2020 – Fašiangové varenie a pečenie v ŠKD.
12.2.2020 – Valentínska párty v ŠKD.
14.2.2020 – Školský karneval.
28.2.2020 – Didaktické hry, účelové cvičenia
4.3.2020 - Darček pre mamičku k MDŽ
Besedy:
23.1.2020 - VP so žiakmi
11.3.2020 – Z rozprávky do rozprávky – knižnica Komjatice
Exkurzie:
15.10.2019 - Tvorivé dielne a návšteva galérie v Nových Zámkoch
27.11.2019 – Vianočná koleda – divadlo K. Spišáka v Nitre.
5.12.2019 – Vianočné tvorivé dielne ROS Nové Zámky
12.12.2019 – Prehliadka tvorivosti Nitra
11.3.2020 – Z rozprávky do rozprávky – knižnica Komjatice
l) Dosiahnuté výsledky v predmetových olympiádach a súťažiach
Názov súťaže |
Počet žiakov |
okr. kolo |
kraj. kolo |
národ. kolo |
medzinár. kolo |
Výtvarná súťaž Cena Stanislavy Batelovej Michaličkovej V.ročník VÝTVARNÉ TALENTY občianske združenie KRAD |
4
|
-
|
Čestné uznanie
|
-
|
-
|
XVIII. ročník Prehliadky tvorivosti Špeciálnych základných škôl v Nitre : Tri oriešky pre Popolušku |
9 |
- |
- |
- |
- |
XXXV. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže”Vesmír očami detí ”, vyhlasovanej Slovenskou ústrednou Hvezdárňou v Hurbanove
|
10
|
-
|
- |
- |
- |
Celoslovenská výtvarná súťaž vyhlasovanej Mestskou knižnicou mesta Piešťany pre žiakov špeciálnych základných škôl |
10 |
- |
- |
- |
- |
17.ročníka výtvarnej súťaže vyhlasovanej Slovenským múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši |
7 |
- |
- |
- |
- |
Výtvarná súťaž 7.ročník Ochranárik 112 súťaž vyhlasovaná MV SR |
10
|
- |
- |
- |
- |
Vyhodnotenie medzinárodných aktivít : The „Madame Humanité“ is awarded annualy for cultural and artistic activity, which supports humanistic and educational programs for children and youth in the world. Madame Humanité 2019 – bez umiestnenia.
j) Údaje o projektoch, do ktorých je škola zapojená ( § 2 ods. 1 písm. j) - Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika :
A) Dlhodobé :
Infovek I, II, Edunet 2020 - zvyšovanie počítačovej gramotnosti a využitie IKT vo vyučovaní
Čas premien - výchova k manželstvu a rodičovstvu a sexuálna výchova.
Operačný program „Vzdelávanie“ /ÚIPS/ – pomocou tohto projektu škola získala nové počítače do PC učebne a interaktívnu tabuľu, ktorá sa pravidelne používa vo vyučovacom procese.
Národný projekt zameraný na výchovné poradenstvo „Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí“.
B) V školskom roku 2019/2020 sa škola zapojila do projektu:“ Zvýšenie efektivity vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením 2019“. Projekt nebol úspešný.
Enviroprojekt 2020 – projekt bol úspešný.
k) Údaje o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v škole (§ 2 ods. 1 písm. k).
Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 7.5.2019. Druh inšpekcie: Stav odstránenia nedostatkov zistených pri inšpekciách v školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami č.4167/2018-2019 zo dňa 29.5.2019. Inšpekciu vykonali : Ing. Iveta Trévaiová, školská inšpektorka – ŠIC Nitra
Na základe zistení a ich hodnotení uvedených v správe o výsledkoch školskej inšpekcie Štátna školská inšpekcia voči vedúcemu zamestnancovi kontrolovaného subjektu uplatňuje tieto opatrenia :
1) odporúča : a) zamerať kontrolnú činnosť na úplnosť vedenia dokumentácie žiakov a súlad rozsahu počtu hodín v učebných osnovách s počtom hodín stanoveným v učebnom pláne školy
b)doplniť vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia o konkrétne kritériá slovného hodnotenia.
l) Údaje o priestorových a materiálnych podmienkach školy (§ 2 ods. 1 písm. l)
V súvislosti so zabezpečením výchovno-vzdelávacieho procesu uvádzame hodnotenie:
ŠZŠ Komjatice je od 1.2.2010 v dlhodobom prenájme. Nakoľko je to zrekonštruovaná stará budova, je neustále potrebné vykonávať drobné opravy z dôvodu vlhnutia stien a praskania múrov. Účelovo a efektívne sme využívali finančné prostriedky na zabezpečenie činnosti školy, ako aj riadne hospodárili s majetkom štátu v správe školy.
Pravidelné kontroly nenachádzali žiadne závažnejšie nedostatky. Kabinet UP a didaktickej techniky sa snažíme udržiavať, nakoľko PC technika hardwarovo a softvérovo starne . Škola v rámci IKT využíva 3 interaktívne tabule. Škola má 5 učební, ktoré sú vyhovujúce a 1 učebňu IKT- Infovek II, ktorá je vybavená počítačmi. Vyučovanie TV je zabezpečované v telocvični a ihrisku ZŠ s MŠ O. Cabana Komjatice. Školská jedáleň nie je zriadená, žiaci školy sa stravujú v ŠJ pri ZŠ s MŠ O. Cabana v Komjaticiach. Škola mala prenajatú školskú dielňu a telocvičňu /v ZŠ s MŠ O. Cabana /, vytvorili sme pred budovou našej školy okrasnú predzáhradku a malú záhradku. Od 1.9.2015 máme 1. elokovanú triedu v ZŠ s MŠ O. Cabana 36, Komjatice. Škole chýba priestor pre zriadenie cvičnej kuchynky /prispôsobili sme triedu pre varenie/.
m) Údaje o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti školy (§ 2 ods. 1 písm. m).
V prílohe : Výkaz k správe o hospodárení za rok 2019
Finančné prostriedky získané z Rodičovského združenia pri ŠZŠ v Komjaticiach za školský rok 2019/2020: bola k 30.septembru 2019 96. 50eur. Zostatok k 10.júnu 2020 je 34,74 eur. Počet žiakov, ktorý zaplatili poplatok ZRPŠ je 27. Počet žiakov, ktorí nezaplatili poplatok ZRPŠ je 4. Vyzbierané finančné prostriedky ZRPŠ boli použité na zakúpenie : materiálu na Vianočné pečenie, vianočných balíčkov na vianočnú besiedku, zakúpenie materiálu na fašiangové pečenie, zakúpenie odmien na Školský karneval. Od dátumu 16.marca 2020 sa finančné prostriedky nečerpali z dôvodu prerušenia vyučovania v dôsledku ochorenia Covid 19.
Finančné prostriedky ZRPŠ v sume 34,74 eur budú použité v šk. r. 2020/2021.
n) Ciele, ktoré si škola určila v koncepčnom zámere rozvoja školy na príslušný školský rok a vyhodnotenie jeho plnenia ( § 2 ods. 1 písm. n).
Koncepčné stratégie na dosiahnutie cieľov rozvoja školy v školskom roku 2019/2020:
A. Výchova a vzdelávanie
Na dosiahnutie dlhodobých cieľov celý pedagogický zbor zameral svoju prácu na modernizáciu a inováciu vyučovacích metód a foriem práce vychádzajúc z ŠVP a ŠkVP. Presadzovali sme tvorivo- humánnu výchovu, akceptujúcu vzdelávací rozvoj aj mentálne postihnutého žiaka, slobodu a tvorivosť učiteľa i žiaka, zlepšovali sme úroveň rečového prejavu a rozvoja slovnej zásoby a vyjadrovacích schopností a výchovu sme zamerali aj na posilňovanie úcty k rodičom, k vlastnej kultúre, jazyku a národným hodnotám.
Špecifické ciele:
Pomocou programu SFUMATO postupne sme zvyšovali úroveň čitateľských kompetencií žiakov .
Konkretizácia :
1. Na zasadnutiach MZ sme zaraďovali témy rozvíjania čitateľskej gramotnosti u žiakov ako prioritnú tému.
2. Do tematických výchovno-vzdelávacích plánov všetkých predmetov sme zapracovali úlohy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti.
3. V edukačnom procese sme kládli dôraz na : správne osvojenie techniky čítania, proces pochopenia textu, identifikovať informácie v texte, hodnotiť prečítané, zapamätanie si myšlienky textu, reprodukovať text, dedukovať na základe textu, utvorenia si úsudku, logického spájanie súvislosti, vyvodenia hlavnej myšlienky, poučenia, závery.
4. V edukačnom procese sme efektívne využívali kabinetnú zbierku učebníc, obecnú knižnicu a detské časopisy.
5. Rozvíjali sme čitateľské kompetencie na všetkých vyučovacích hodinách, v ŠKD, mimoškolskej a záujmovej činnosti.
6. Motivovali sme žiakov k mimočítankovému čítaniu.
7. Oboznamovali sme žiakov s rôznymi žánrami a druhmi literatúry.
8. Využívali sme IKT, výukové programy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti.
Úlohy trvajú naďalej
V každom školskom roku sme sa snažili dosiahnuť, aby počet prijatých žiakov na OU a ich pokračovanie v štúdiu na OU bolo aspoň 50% z končiacich žiakov .
Úloha splnená
Špecifické ciele:
Skvalitnili sme predprofesijnú prípravu žiakov. Vypracovali sme plán výchovného poradcu. Skvalitnili sme spoluprácu s rodinou /návštevy v rodinách žiakov/ za účelom ďalšieho vzdelávania žiakov na OU.
Úlohy splnené
B. Personálne zabezpečenie školy :
Strategické ciele školy zamerané na personálnu oblasť:
1. V každom školskom roku sme sa snažiť zabezpečiť 100 % kvalifikovanosť učiteľov. V šk. roku 2019/2020 bola 100%. Úloha splnená.
2. V každom školskom roku sme rozširovali vzdelanostnú úroveň pedagogických zamestnancov absolvovaním rôznych vzdelávacích programov v zmysle plánu kontinuálneho vzdelávania a umožnením absolvovania atestačného vzdelávania.
Úloha bola splnená.
C. Materiálno-technické zabezpečenie školy :
Strategické ciele školy zamerané na oblasť materiálno-technického zabezpečenia:
1. V každom školskom roku sme zabezpečovali prenájom školskej dielne, telocvične a pozemku , nakoľko z priestorových podmienok školy to nie je možné zabezpečiť.
2. Efektívne využívame energie na škole /voda, plyn, elektrina/.
3. Máme vymaľované priestory školy a riešili sme havarijný stav budovy – vlhnutie múrov tlakovou injektážou – odizolovanie budovy. V spolupráci s OÚ Komjatice sme opravili hlavné schodisko a bočný bezbariérový vstup do budovy.
Úlohy splnené
Vyhodnotenie kontrolnej a hospitačnej činnosti vedenia školy, analýza :
Ekonomický úsek :
Pri kontrole ekonomického úseku počas školského roku 2019/2020 sme nezistili žiadne závažnejšie problémy. V rámci PR boli prítomní oboznámení so Záverečnou správou o hospodárení za rok 2019 a vypracovaným Protokolom právneho subjektu za rok 2019. PR a rada školy bola pravidelne oboznámená s čerpaním rozpočtu za jednotlivé mesiace. Rozpočet na rok 2019 sme rozporovali a žiadali dofinancovanie v dohodovacom konaní. OÚ Nitra v rozpočtových opatreniach č. 9,10,20,21/2020 mierne dofinancoval požadovanú sumu, no napriek tomu sme nútený žiadať peniaze pre riadny chod školy. Pri kontrole pokladničných operácií neboli zistené žiadne nedostatky. Všetky ekonomické výkazy a štatistiky boli zaslané podľa požadovaných termínov.
Technický úsek :
Priebežne sme kontrolovali vonkajšie a vnútorné priestory školy. Konštatujeme, že vďaka vykonanej hydroizolácii sa vo vnútorných interiéroch tried znížila vlhkosť. Vonkajšia omietka školy je poškodená a zateká do prasklín voda. Priebežne sme vykonávali inventarizácia DHM a OTE školy – vyraďovania. Objednané učebnice a PL/ škola dostala z MŠ finančný príspevok na učebnice v rámci otvorených objednávok, nakoľko Edičný portál skončil/ nám priebežne posielajú, máme ich zabezpečené. Škola naďalej používa PV dielňu a pre Tv telocvičňu. Čistiace prostriedky škola zabezpečila podľa požiadaviek upratovačky, ktorá zodpovedá za ich čerpanie. Uvedené prostriedky boli zapísané v knihe prevzatých OOPP v rámci BOZP. Drobné nedostatky, ktoré boli zistené pri kontrole hygieny a čistoty priestorov školy boli odstránené priebežne. Kontrola knihy príchodov a odchodov – všetky údaje boli kontrolované. Priebežne kontrolujeme dodržiavanie a využívanie pracovného času v zmysle pracovného poriadku školy.
Údržba, oprava, rekonštrukcia:
Drobné údržbárske práce – opadaná omietka, striekanie plesní, deratizácia hmyzu v triedach v spolupráci s tr. učiteľmi, kosenie trávnika – zabezpečila školníčka. V spolupráci s OÚ Komjatice – starostom obce sme vyriešili havarijný stav schodov. Obec Komjatice nám zapožičala kosačku, nakoľko školská kosačka sa pokazila.
Úlohy vyplývajúce z CO : Žiaci v rámci prierezových tém, účelového cvičenia a v rámci globálneho vzdelávania sú oboznámení so systémom problematiky výchovy k bezpečnosti a ochrane pred následkami havárií, katastrof a teroristických útokov a s prevenciou a ochranou pri možných ohrozeniach. Zopakovali sme si poskytovanie prvej pomoci.
Oblasť BOZP : Revízie za školský rok 2019/2020 boli v termínoch uskutočnené všetky. Uskutočnila sa revízia elektrických rozvodov , bleskozvodov, plynových rozvodov a plynového kotla a rozvodov, komínu a hasiacich prístrojov – všetko je v poriadku. Pri kontrole dodržiavania BOZP a PO sme nezaznamenali porušenia predpisov zo strany zamestnancov a žiakov. Učitelia aktívne využívajú zakúpené OOP – zaznamenané v karte OOP. V počítačovej učebni, v rámci PV v školskej dielni, telocvični a pri varení – kuchynka, neboli zistené vážnejšie nedostatky. Vyučujúci dodržiavajú pravidlá bezpečnosti pri práci v počítačovej učebni, na hodinách PV - udržujú poriadok a disciplínu. Učitelia dodržiavajú protipožiarne opatrenia. Dozor nad žiakmi počas prestávok a počas odprevádzania na a z obeda zabezpečujú jednotlivé vyučujúce podľa časového rozpisu.
Pedagogický úsek :
V školskom roku 2019/2020 učitelia pracovali v súlade s časovo-tematickými plánmi pre jednotlivé ročníky a v súlade so ŠkVP. Stav a úroveň vedomostí žiakov v jednotlivých predmetoch je priamo úmerná možnostiam postihnutia žiakov. Riaditeľ školy informuje zamestnancov o aktuálnych zmenách legislatívy. K dispozícii má škola časopis o právnych normách v školstve – ŠKOLA. V rámci MZ a samo štúdia sa uskutočňuje prednáška a výklad aktuálnych právnych predpisov. Kontrola organizačného zabezpečenia jednotlivých podujatí výchovno-vzdelávacieho procesu prebieha v súlade s predloženým a schváleným plánom riaditeľom školy. Jednotlivé aktivity sú vyhodnocované zodpovednými za akciu v rámci pracovných porád.
Triedna dokumentácia : Tr. učitelia v termíne zapisujú učivo. Tr. učiteľ vykonáva kontrolu dokumentácie priebežne. Triedna dokumentácia bola učiteľmi riadne v súlade s interným predpisom školy vypracovaná a v termíne odovzdaná.
Závery s hospitácií : Učitelia v školskom roku 2019/2020 pracovali vo veľmi sťažených podmienkach spojených ročníkov a pracovali dištančne počas prerušeného vyučovania v čase epidémie koronavírusu, čo kládlo zvýšené požiadavky na organizáciu práce učiteľa. Učitelia zvládli silnú psychickú záťaž práce v daných triedach. V spolupráci s vedúcou MZ sme uskutočnili vstupy na rôzne vyučovacie hodiny, kde sme sledovali rozvoj kompetencií žiakov vo vzdelávacej oblasti matematika a práca s informáciami, vrátane ŠKD, kde sme sledovali jednotlivé činnosti a zároveň, akým spôsobom sú žiaci vedení k príprave na vyučovanie a akým spôsobom prebieha krúžková činnosť. Táto činnosť sa zamerala na plnenie krátkodobých úloh vyplývajúcich z pracovných porád, opatrení a z návrhov vyplývajúcich z PR.
Pri činnostiam sme zistili, že učitelia sa snažia naprávať zistené nedostatky , ktoré zistili pri vstupných testoch žiakov. Konštatujeme, že naďalej sa žiakom darí v mechanických činnostiach, ale nie v logických prepojeniach súvislostí, napríklad pri slovných úlohách/6.,8.,9.roč/. V ŠKD činnosti sú zamerané tak, aby žiaci boli čo najviac zapojení do praktických činností. Žiaci v ŠKD majú vždy priestor, pre pomoc pri príprave do školy. Náplň a rozsah krúžkovej činnosti bol dodržiavaný až do prerušenia vzdelávania – Covid. Hospitačná činnosť bola ďalej zameraná na stav vedenia pedagogickej dokumentácie, dodržiavania vnútorného systému kontroly a hodnotenia žiakov, vytváranie priaznivej atmosféry, prepájanie jednotlivých predmetov – medzi predmetové vzťahy a začlenenie globálnej výchovy, sledovali sme rozvoj čitateľskej gramotnosti - v 5. ročníku a čítanie s porozumením v 5. až 9. Ročníku. Sledovali sme kvalitu vyučovacieho procesu z hľadiska rozvoja kompetencií žiaka, sebahodnotenie žiaka a sledovali sme vhodnosť využitia organizačných foriem práce so žiakmi v triede učiteľom a sledovali sme vedenie žiakov učiteľmi k efektívnym stratégiám učenia sa. Sledovali sme dodržiavanie učebných osnov.
S vedúcou MZ sme skonštatovali, že vnútorný systém kontroly je dodržiavaný. Vo všetkých ročníkoch vedú učitelia žiakov k systematickej práci. Každý vyučujúci používa interaktívnu tabuľu a žiaci dokážu pracovať s IT a s PC. V porovnaní s minulým školským rokom zisťujeme postupné zvyšovanie náročnosti práce vo vzťahu učiteľ a žiak, z dôvodu, že noví prichádzajúci žiaci sú s viacerými kombinovanými diagnózami, čo zvyšuje požiadavky na zabezpečenie individuálneho prístupu. Analýzou vyučujúcich sme zistili, že žiaci majú problémy v matematike a v slovenskom jazyku : matematika:
slovenský jazyk:
Opatrenia a návrhy:
Rozvoj čitateľskej gramotnosti v 1.- 5. ročníku : V 1. -9. ročníku dokázali žiaci rozvíjať sociálne komunikačné kompetencie, naďalej problém pretrváva so zhodnotením svojej činnosti na hodine. V 1.- 4. ročníku často učitelia využívali hru s prvkami dramatizácie. Vo všetkých ročníkoch vedú učitelia žiakov k systematickej práci. Vyučujúci pravidelne pracujú s interaktívnou tabuľou. V spoločenskovedných a prírodovedných predmetoch vhodným spôsobom učitelia využívajú IKT a prácu s internetom najmä interaktívnu tabuľu. Učitelia Pv, Vv, Vv a Hv využívajú kreatívnosť a vedú k nej žiakov – žiaci vytvárajú zaujímavé výrobky, z ktorými sa prezentujeme na súťažiach – rozvoj kompetencií v oblasti umenie a kultúra. Rozvrh hodín je dodržiavaný. Psycho-hygienické zásady sú v súlade s platnou normou. Učitelia využívajú výchovné ciele – POP 2019/2020 buď priamo z učiva, alebo zo vzniknutej situácii v triede.
Záver : V školskom roku sa uskutočnilo 12 hospitácií a 2 otvorené hodiny. Učitelia sa snažili rozvíjať čitateľskú gramotnosť v 1. – 9. ročníku, sebahodnotenie žiakov a rozvíjanie kompetencií vo vzdelávacej oblasti matematika. Učitelia používajú DT, interaktívnu tabuľu. Žiaci naďalej radi navštevujú školu, to je významný ukazovateľ kvality personálu, ktorý v škole pracuje.
Otvorená hodina :
V I. štvrťroku školského roka 2019/2020 bola pedagogickému zboru predvedená 1. otvorená hodina v I. triede v spojených ročníkoch 2 A variant a 4 A variant. V I. polroku školského roka 2019/2020 bola pedagogickému zboru predvedená otvorená hodina v 8 A ročníku zameraná na prepojenie biológie a telesnej výchovy – Vplyv práce a športu na srdce a krvný obeh
Otvorené hodiny boli podrobne analyzovaná s vyučujúcimi na zasadnutí MZ.
V III. štvrťroku školského roka 2019/2020 nebola pedagogickému zboru predvedená otvorená hodina z dôvodu prerušeného vyučovania.
V II. polroku školského roka 2019/2020 nebola pedagogickému zboru predvedená otvorená hodina z dôvodu prerušeného vyučovania.
o) Oblasti, v ktorých dosiahla škola/ školské zariadenie dobré výsledky a oblasti, v ktorých sú nedostatky (SWOT analýza)
Silné stránky školy/ školského zariadenia: |
Slabé stránky školy/ školského zariadenia: |
1. V šk. roku 2019/2020 v ŠZŠ Komjatice pracoval plne kvalifikovaný, tvorivý a otvorený novým výzvam pedagogický kolektív, ktorý sa snaží neustále vzdelávať, ktorý je zodpovedný, kreatívny, voči deťom i rodičom ústretový, s empatickým cítením, dobrou komunikáciou, spoluprácou, dobrými interaktívnymi vzťahmi. Je otvorený novým metódam a didaktickým postupom vo vyučovaní, snahou o zdokonalenie komunikácie učiteľ - žiak, učiteľ – rodič, snahou čo najlepšie a najrýchlejšie riešiť problémy.
2. V troch triedach máme zriadenú interaktívnu tabuľu. Učitelia spolu so žiakmi aktívne využívajú IKT v jednotlivých predmetoch, využívajú projektové vyučovanie. Každý učiteľ a žiak má prístup k PC. Postupná výmena zastaraných PC za modernejšie prenosné počítače.
3. Pozitívom je i dobrá spolupráca s CPPPaP v Nových Zámkoch, CŠPP v Šuranoch a SCŠPP Šturovo..
4. Máme kvalitnú mimoškolskú činnosť. V školskom roku 2019/2020 pracovali 4 krúžky, kde žiaci zmysluplným spôsobom trávili voľný čas pod pedagogickým dozorom, ktorý dával priestor na sebarealizáciu detí podľa ich záujmov. Realizujeme projekty : Zdravie v školách, Enviroprojekt, Edunet. Aktívne sme sa zapojili do projektov : Aktivizujúce metódy vo výchove , Národný projekt zameraný na výchovné poradenstvo „KOMPRAX“ a Projekt Iuventa 2017.
5. Žiaci, ktorí odchádzajú na OU, sú dobre pripravení, pokiaľ ich rodinné prostredie podporí, vo väčšine prípadoch i úspešne OU dokončia.
6. Dobrá spolupráca so zriaďovateľom školy OÚ Nitra, ZŠ a MŠ O. Cabana v Komjaticiach, špeciálnymi školami, farským úradom Komjatice a obcou Komjatice , s organizáciami a inštitúciami, ktoré sa podieľajú na výchove našich žiakov.
7. Vedieme žiakov k pochopeniu života, environmentálnemu cíteniu, regionálnej výchove, kultúre a k pamiatkam regiónu.
8. Zriadenie elokovanej triedy v priestoroch ZŠ s MŠ O. Cabana 36, Komjatice. |
1. Škola má menšie triedy, malý pozemok a máme prenajatú telocvičňu, školskú dielňu a alokovanú triedu. Škola nemá kabinet, je problém so skladovaním učebných pomôcok a školského materiálu. Školská kuchynka je prenosná – varenie sa uskutočňuje v triede, čo má výraznejšie nároky na BOZP. Technické problémy školy - obvodové múry školy napriek ich sanácii hydroizoláciou sú v popraskanom stave, čo spôsobuje vlhnutie a praskanie muriva , omietok a pocit vlhkosti v triedach. Budova patrí obci, ktorá momentálne nemá vyčlenené finančné prostriedky na opravu.
2. Zastaralé PC, často sa kaziace, problémy s internetovým pripojením. Častá poruchovosť IKT. Pomerne rýchle zastarávanie hardwaru a softwaru.
3. Problémoví žiaci s poruchami správania a sklonmi k záškoláctvu –/ podmienené MR a najmä zníženým sociokultúrnym rodinným prostredím/ - hlavne tí, ktorým sa nechce učiť, nemajú dostatočnú podporu v rodine. U konkrétnych rodičov žiakov slabá spolupráca a ignorovanie školy.
4. Ekonomická otázka škôl – chýbajúce systémové dofinancovanie riadneho chodu školy, čo brzdí hlavne zlepšenie prevádzky školy. Zvyšovanie cien energie, stále nízky normatív na žiaka. Naďalej pretrvávajúce chabé ocenenie kvalitnej práce učiteľov a celkové slabé postavenie učiteľa v spoločnosti. Nepremyslená liberalizácia škôl.
5. Vysoká zaťaženosť učiteľov vyučovacími /práca v spojených triedach pri kombináciách A , B a C variantu často so žiakmi s poruchami i správania/ a mimo vyučovacími povinnosťami.
6. Vysoký počet vymeškaných ospravedlnených hodín – vysoký počet chronicky chorých žiakov . Neospravedlnené hodiny.
|
|
|
Príležitosti: |
Riziká: |
1. Pravidelné zapájanie sa do projektov. Sledujeme ponuky projektov a grantov, snažíme sa o ich získanie, a tým prispieť k ďalšiemu zefektívneniu výchovno-vyučovacieho procesu a prevencii negatívnych vplyvov na žiakov. Získavanie sponzorov pre školu.
2. Nadobudnuté vzdelávacie vedomosti zo školení SFUMATO, z informatiky, kontinuálneho vzdelávania, nových a inovačných metód prakticky využiť vo výchovno-vzdelávacom procese.
3. Poskytnúť žiakom individuálne podmienky pri učení, najmä rešpektovaním učebných štýlov a využívaním nových metód, projektov. 4. Žiakom poskytnúť i naďalej veľa aktivít a činností, ktoré im pomôžu hlavne spojiť teóriu s praxou a tak im lepšie pomôcť sa orientovať v živote.
5. V spolupráci s PZ SR a koordinátormi výchov poskytnúť žiakom, ale aj rodičom preventívne programy na elimináciu problémov v učení a správaní v škole i na verejnosti, prevenciu proti šikanovaniu, násiliu, nenávisti, posilnením výchovy k rodičovstvu, láske a porozumenie pri dospievaní a pod.
6. Cieľavedome budeme hľadať cesty pre spoluprácu s rodičmi problémových žiakov.
7. Pokračovať v projektoch, ktoré môžu zvýšiť počítačovú gramotnosť, a rozvoj komunikačných schopností.
8. Prispôsobovanie vzdelávania moderným trendom, čo vyžaduje od pedagógov neustále možnosť vzdelávať sa.
|
1. Postavenie učiteľa v spoločnosti.
2. Integrácia a liberálny prístup za každú cenu.
3. Príchod žiakov z vyšších ročníkov ZŠ – ťažšia aklimatizácia žiakov.
4. Nedostatok finančných prostriedkov pre bezproblémový chod školy.
5. Slabé hygienické návyky niektorých žiakov, špinavé ošatenie, zavšivavenosť a prinášanie švábov v ošatení a v školských taškách.
6. Prideľovanie osobných príplatkov je podmienené rozpočtom školy. Učitelia sa cítia slabo ohodnotení a hľadajú si lepšie platené miesta mimo finančne podvyživené školstvo.
7. Nezáujem niektorých žiakov uplatniť sa na pracovnom trhu.
|
p) Výsledky úspešnosti školy pri príprave na výkon povolania a uplatnenie žiakov na pracovnom trhu alebo ich úspešnosť prijímania na ďalšie štúdium (§ 2 ods. 1 písmeno p)
V školskom roku 2019/2020 výchovný poradca v spolupráci s triednym učiteľom a rodičmi, ktorí mali záujem o spoluprácu, vynaložili veľké úsilie v príprave končiacich žiakov na voľbu budúceho povolania. Celkový počet končiacich žiakov bol 4. Dvaja žiaci 9. ročníka A variant pokračujú vo vzdelávaní v OUI Nová Ves nad Žitavou . Žiaci 10. ročníka B variant /dvaja/ - pracovný pomer v miestnej farme.
II. Ďalšie informácie :
a) Psychohygienické podmienky výchovy a vzdelávania ( § 2 ods. 2 písm. a)
Dodržiavanie prestávok medzi jednotlivými vyučovacími hodinami bolo v súlade s organizačným poriadkom školy. Hodiny TV sa realizovali v telocvični a na ihrisku ZŠ s MŠ O. Cabana Komjatice. Práce v dielni sa realizovali v prenajatej školskej dielni. Práce na pozemku sme riešili vytvorením živých kútikov v triedach, vytvorením dvoch malých políčok a zatrávnením priestorov s ihličnatými stromami a okrasnej predzáhradky pred budovou školy.
Návrhy na zlepšenie činnosti : Efektívne prerozdeliť jednotlivé ročníky žiakov v triedach.
b) Voľno časové aktivity školy (§ 2 ods. 2 písm. b)
Názov záujmového krúžku |
Počet detí |
Počítačový krúžok I. |
7 |
Počítačový krúžok II. |
7 |
Hudobno - pohybový krúžok |
6 |
Športový krúžok |
4 |
Krúžková činnosť : V školskom roku 2019/2020 pracovali 4 krúžky, kde žiaci zmysluplným spôsobom trávili voľný čas pod pedagogickým dozorom, ktorý dával priestor na sebarealizáciu detí podľa ich záujmov.
Počítačový krúžok I.: / Mgr. Špacírová/ svoju činnosť zameral na rozvoj informačných zručností žiakov a orientáciu sa na internete.
Počítačový krúžok II: / Mgr. Hajnalová/ svoju činnosť zameral na rozvoj informačných zručností žiakov a orientáciu sa na internete .
Hudobno - pohybový krúžok: / Mgr. Dušová/ sa zameral na zlepšovania kolektívnych vzťahov formou kolektívnych činností zameraných na tanec a súťaživé hry.
Športový krúžok/ Mgr. Bolchová/ sa zameral na zlepšovania kolektívnych vzťahov formou kolektívnych činností zameraných na stolný tenis a súťaživé hry.
c) Spolupráca školy s rodičmi, o poskytovaní služieb deťom, žiakom a rodičom (§ 2 ods. 2 písm. c)
V šk. roku 2019/2020 väčšina rodičov bez problémov spolupracovala so školou, včas reagovali na predvolania a aktívne sa i zaujímali o život školy v rámci RZ. Učitelia v 2. prípadoch navštívili rodiny žiakov, kde sa snažili aktuálne riešiť vzniknuté výchovné situácie /dochádzka žiakov, porušovanie šk. poriadku/. Konštatujeme, že spolupráca triednych učiteľov, školy s rodičmi je podmienená ich záujmom o svoje deti a o školu. Rodičia problémovejších žiakov, vďaka spolupráci s UPRSV Nové Zámky, sa začali viac zapájať do aktivít školy spolu s ich deťmi.
d) Vzájomné vzťahy medzi školou a deťmi alebo žiakmi, rodičmi a ďalšími fyzickými osobami a právnickými osobami, ktoré sa na výchove a vzdelávaní v škole podieľajú
ŠZŠ v Komjaticiach má dobrú spoluprácu:
Zriaďovateľ školy OÚ Nitra, ZŠ s MŠ O. Cabana v Komjaticiach, CŠPP Šurany , CPPP a P Nové Zámky , SCŠPP Štúrovo, OÚ Komjatice, Miestna knižnica, PZ SR Šurany, ÚPSVR Nové Zámky , Zdravotné stredisko Komjatice, Poľovnícky a rybársky zväz v Komjaticiach, , ROS Nové Zámky a Farský úrad v Komjaticiach
e) ŠKD pri ŠZŠ v Komjaticiach.
V školskom roku 2019/2020 pracovalo v ŠZŠ Komjatice jedno oddelenie ŠKD pod vedením p. vychovávateľky Slávky Švajdovej DiS. V školskom roku 2019/2020 navštevovalo ŠKD osem žiakov. Mesačný príspevok za pobyt v ŠKD činil v tomto školskom roku 0,50 euro. Príspevok platili štyria žiaci, ktorí neboli v hmotnej núdzi. Oddelenie ŠKD navštevovali žiaci 2. až 9.ročníka. Činnosť ŠKD bola organizovaná podľa Plánu práce ŠKD schváleného riaditeľom školy na školský rok 2019/2020.Realizácia jednotlivých úloh prebiehala priebežne a všetky naplánované úlohy boli v stanovenom časovom termíne splnené až do 16.marca 2020 kedy bolo prerušené vyučovanie z dôvodu šírenia sa nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid 19. Výchova počas tohto prerušenia vyučovania prebiehala podľa SPRÁVY MZ. Denná pracovná činnosť ŠKD prebiehala podľa týždenného rozvrhu činnosti vypracovaného na konkrétne týždne vychovávateľkou ŠKD. Jednotlivé týždenné úlohy boli zamerané na všetky záujmové činnosti zahrnuté do celoročného plánu práce ŠKD. V tomto školskom roku bolo vekové zloženie žiakov navštevujúcich ŠKD veľmi rozdielne. Výhodou tejto výchovnej skupiny bolo, že starší žiaci sú príkladom a tzv. vzorom pre mladších žiakov čo umožňuje ľahšie nadobúdanie zručností a návykov najmladším žiakom, a na strane druhej starší žiaci sa učia tolerantnosti a vzájomnej komunikácii voči mladším spolužiakom, čim sa vlastne formujú aj ich intelektové a morálne vlastnosti. Jednotlivé činnosti vykonávané v ŠKD počas celého školského roku boli podmienené potrebám žiakov či už to bola regenerácia detského organizmu po vyučovaní počas odpočinkovej činnosti a rekreačnej činnosti, ale taktiež sebarealizácia žiakov, využitie ich kreativity počas jednotlivých činností ako sú estetická, výtvarná či pracovno-technická činnosti. Žiaci mali tiež dostatočný priestor na opakovanie si a upevňovanie si nadobudnutých vedomostí a zručností počas spoločensko–vednej, enviro- prírodovednej činnosti taktiež počas prípravy na vyučovanie, ktorá často krát suplovala absentujúcu domácu prípravu našich žiakov. Veľmi dôležitou činnosťou je pre našich žiakov seba- obslužná činnosť počas, ktorej sa u žiakov vytvorili určité návykové stereotypy osobnej hygieny, čistoty oblečenia či základov slušného správanie, ako aj správne stolovanie a jedenie príborom. Tieto návyky boli podporované i prípravou jednoduchých pokrmov, ktorá prebiehala vždy raz do mesiaca v rámci športovo-rekreačného popoludnia. Naďalej počas školského roku 2019/2020 sme pokračovali v projekte „Chcem zdravo žiť“, ktorého materiálne zabezpečenie nám pomáha v realizácii prípravy jednoduchých jedál. Príprava jedál taktiež napomáha žiakom pri získavaní správnych stereotypných stravovacích návykov a zároveň princípov zdravého životného štýlu, ktorý je obsiahnutý v Programe boja proti obezite zakomponovaného v našom Školskom vzdelávacom programe. Boli zrealizované tieto úlohy : Bezpečná cesta do školy a Pravidlá bezpečného klubu, športovo- rekreačné popoludnia spojené s osvojovaním si základov in- line, Jesenné športy v ŠKD s občerstvením a udeľovaním odmien, návšteva Veľkého parku, 3D hra Bezpečne na bicykli, Týždeň zdravej výživy atď. všetky naplánované aktivity boli splnené a pravidelne boli vyhodnocované v rámci pracovných porád RŠ.,
Návrhy na zlepšenie a opatrenia:
1. Naďalej motivovať žiakov k pobytu v ŠKD,
2. Výchovnou činnosťou vytvárať klímu príjemného až rodinného prostredia v ŠKD.
3. Neustále udržiavať kontakt s rodičmi žiakov a prízvukovať im dôležitosť a prospešnosť pobytu dieťaťa v ŠKD.
4. Naďalej klásť dôraz príprave na vyučovanie,
5.Vytvárať čo najväčší priestor na individuálny prístup k dieťaťu ako k osobnosti.
V Komjaticiach 29.6.2020 Vypracovala:
Slávka Švajdová, DiS
Záver: V školskom roku 2019/2020 sa nám podarilo splniť väčšinu stanovených úloh. Sme spokojný s tým, že i v školskom roku 2019/2020 napriek zložitosti prác v spojených ročníkoch a pri problematickom materiálno- technickom vybavení sa nám podarilo vytvoriť pozitívnu klímu, čo prispelo k tomu, že žiaci radi navštevovali našu školu a cítili sa v nej príjemne. ŠZŠ Komjatice má naďalej dobrú perspektívu rozvíjať svoju činnosť a ďalej pôsobiť ako kvalitná vzdelávacia inštitúcia.
Príloha : Správa MZ o priebehu a obsahu vyučovania v čase prerušenia vyučovania
ŠZŠ v čase prerušenia vyučovania využívala dištančný spôsob vyučovania. Väčšina žiakov nemala potrebné vybavenie na prácu on-line cez internet, preto vyučujúce využívali rôzne formy výuky. Zo všetkých žiakov školy pracovala on-line formou 5 žiakov. Pre žiakov bez možnosti pracovať on-line, boli vypracované úlohy v papierovej forme,/doručovanie a tiež ich zber pre kontrolu priamo na adresu bydliska/, ktoré žiaci následne vypracovávali a vytvárali tak portfólio svojich prác. Boli im tiež odporúčané vysielanie RTVS – Školský klub. V prípade elektronickej komunikácie – odporúčané edu stránky: szskomjatice.edupage.org www,skolskyportal.sk zborovna.sk ucimenadialku.sk Matika.in. Skontrolované pracovné listy, spätnú väzbu učitelia posielali cez Messenger alebo sms, mms.
Tematické celky preberané v čase prerušenia vyučovania.
2. roč. A variant Vecné učenie
Práca a odpočinok, Jar
Matematika :
Číselný obor do 10 – sčitovanie a odčítavanie, porovnávanie, číselný rad, písanie číslic, opakovanie farieb, orientácia – hore, dolu, vľavo, vpravo, základné rovinné útvary, štvorec, obdĺžnik, kruh, trojuholník.
Slovenský jazyk a literatúra:
Opakovanie známych písmen II. časti šlabikára. Písanie známych písmen.
Výchovné predmety: Žiakom boli zaslané omaľovánky , odporučené kreslenie vonku do piesku, spievanie osvojených piesní, pohyb na čerstvom vzduchu s dodržiavaním hygienických pravidiel.
4. roč. A variant Matematika
Upevňovanie sčitovania dvojciferných čísel a násobkov čísla 10, meradlá, dĺžka úsečky. Upevňovanie odčítavania dvojciferných čísel a násobkov čísla 10, jednotky dĺžky, meradlá, dĺžka úsečky. Sčitovanie a odčítanie s prechodom cez základ, jednoduché slovné úlohy.
Slovenský jazyk a literatúra
Čítanie tlačeného a písaného textu v čítanke a detskej knihe, rozvíjanie schopnosti orientovať sa v prečítanom texte, rozprávanie podľa obrázkov alebo série obrázkov, písanie slov a viet, opakovanie hlások a ich delenia. Plynulé čítanie s porozumením v čítanke a v dennej tlači, čítanie a počúvanie povestí, opakovanie oznamovacích, opakovacích a rozkazovacích viet, opakovanie abecedy písaných písmen - PL.
Vlastiveda:
Opakovanie: dopravná výchova, Charakteristické prejavy počasia na jar. Vtáky na jar.
Výchovné predmety: Odporúčané aktivity: kreslenie, vymaľovávanie obrázkov, pohyb na čerstvom vzduchu s dodržiavaním hygienických zásad, počúvanie hudby, opakovanie známych piesní, pomoc v domácnosti pri upratovaní, umývaní riadu, príprave jedál a pod.
5. roč. A variant Matematika:
- opakovanie písomného sčítania a odčítania do 100 s prechodom aj bez prechodu cez základ
- numerácia v číselnom obore do 1000
- porovnávanie prirodzených čísel v číselnom obore do 1000
- sčitovanie a odčitovanie násobkov 100
- sčitovanie a odčitovanie bez prechodu cez základ
- násobenie v obore do 30 číslami 0,1,2,3
- geometria: opakovanie – bod leží, neleží na priamke, vyznačovanie bodov na priamke a v rovine
- zábavné úlohy z matematiky – omaľovanky s číslami a príkladmi na počítanie
Slovenský jazyk a literatúra:
- opakovanie vybrané slová po b, m, p
- podstatné mená – poznávanie podstatných mien
- písanie písmen a slov v pracovnom liste zo slovenského jazyka
- čítanie s porozumením, orientácia v texte, odpovede na otázky
- články v čítanke
Vlastiveda
- Povinnosti a práva členov rodiny, Deľba práce v domácnosti
- Vybavenie domácnosti: elektrické spotrebiče
- Príroda živá a neživá
- Rastliny: byliny, dreviny a kry
- Význam rastlín, ochrana rastlín
- Cicavce
- Vtáky
- Obojživelníky
- Plazy
- Ryby
- Výskyt živočíchov v danom regióne
6.roč. A variant
Matematika:
- opakovanie písomného sčítania a odčítania do 100 s prechodom aj bez prechodu cez základ
- numerácia v číselnom obore do 1000, 10 000
- porovnávanie prirodzených čísel v číselnom obore do 10 000
- sčitovanie a odčitovanie násobkov 100, 1000 spamäti
- pričitovanie jednociferných a dvojciferných čísel k násobkom 100, 1000
- odčitovanie jednociferných a dvojciferných čísel od štvorciferného
- sčitovanie a odčitovanie bez prechodu cez základ a s prechodom cez základ
- násobenie v obore do 100
- geometria: opakovanie – geometrické tvary, pomenovávanie, rozlišovanie, triedenie
- zábavné úlohy z matematiky – omaľovanky s číslami a príkladmi na počítanie
Slovenský jazyk a literatúra:
Jazyková komunikácia:
- opakovanie vybrané slová po b, m, p, r, s, v , z
- podstatné mená – poznávanie podstatných mien
- písanie , doplňovanie tvrdého y, v slovách
- slovesá- vyhľadávanie, časovanie v prítomnom čase
- čítanie s porozumením, orientácia v texte, odpovede na otázky
- články v čítanke
Vlastiveda
Poznávanie látok
Veci a látky. Zmeny látok (hrdza, topenie a tuhnutie, rozpustnosť). Spoločné a odlišné vlastnosti látok.
Porovnávanie a meranie .Dĺžka . Jednotky dĺžky – km, m, mm. Hmotnosť. Jednotky hmotnosti – kg, g Čas . Pohyby Zeme a s nimi súvisiace javy (dĺžka dňa a noci, striedanie ročných období). Mesiac, týždeň, deň, hodina, polhodina, štvrťhodina, minúta.
8. roč. A variant
Matematika:
- Opakovanie sčítania a odčítania do 1 000 000, písomné sčítanie a odčítanie
- Opakovanie malej násobilky, násobenia dvojciferným činiteľom, písomného násobenia trojciferného čísla
- Opakovanie písomného delenia, delenia so zvyškom
- Geometria: druhy uhlov
Slovenský jazyk a literatúra:
Jazyková komunikácia:
- Číslovky: základné a zložené
- Slovesá: prítomný a minulý čas, časovanie slovies - opakovanie
- Podstatné mená: rod, číslo, pád, vzory - opakovanie
Čítanie a literatúra:
- čítanie s porozumením, orientácia v texte, odpovede na otázky – úlohy na precvičenie
- články v čítanke:
Komunikácia a sloh:
- opis osoby
Geografia:
- Amerika – najdôležitejšie fakty, zhrňujúce informácie, obyvateľstvo
- Austrália - najdôležitejšie fakty, zhrňujúce informácie
- Oceánia - najdôležitejšie fakty, zhrňujúce informácie
- Antarktída - najdôležitejšie fakty, zhrňujúce informácie
- Video Deň Zeme
Biológia:
- Opakovanie o tráviacej sústave
- Opakovanie o vylučovacej sústave
- Kožná sústava
9. roč. A variant Matematika:
- Opakovanie sčítania a odčítania do 1 000 000, písomné sčítanie a odčítanie
- Opakovanie malej násobilky, násobenia dvojciferným činiteľom, písomného násobenia trojciferného čísla
- Opakovanie písomného delenia, delenia so zvyškom
- Opakovanie počtových úkonov s desatinnými číslami
- Geometria: geometrické telesá, obsahy, kocky, kvádra
Slovenský jazyk a literatúra:
Jazyková komunikácia:
- Číslovky: základné a zložené
- Slovesá: prítomný a minulý čas, časovanie slovies - opakovanie
- Podstatné mená: rod, číslo, pád, vzory – opakovanie
- Opakovanie vybraných slov, gramatika tvrdých a mäkkých spoluhlások
Čítanie a literatúra:
- čítanie s porozumením, orientácia v texte, odpovede na otázky – úlohy na precvičenie
- články v čítanke
Geografia:
Región, v ktorom žijem
Biológia:
Životné prostredie človeka
Znečisťovanie životného prostredia.
Ochrana prírody, chránené územia.
Ochrana rastlín a živočíchov
DEJEPIS
Prvá svetová vojna
Vznik Československa
Vznik fašizmu
Druhá svetová vojna
Slovensko v období druhej svetovej vojny
Koniec druhej svetovej vojny
Povojnové obdobie a súčasnosť
Prebrané učivo žiakov B variant
3. B ročník
MAT:
• Opakovanie prebratého učiva;
• Sčitovanie a odčitovanie v obore do 6;
• Číslo 7, číselná os, sčitovanie a odčitovanie v obore do 7.
SJL: • Opakovanie prebratých písmen;• Prepis písaného textu.
4.B ročník
MAT: • Opakovanie prebratého učiva; • Sčitovanie a odčitovanie v obore do 20 bez prechodu.
SJL:
• Čítanie, čítanie s porozumením, nácvik plynulého čítania;
• Písanie, opakovanie prebratých písmen, prepis písaného a tlačeného textu.
5.B ročník MAT:
• Sčitovanie a odčitovanie v obore do 20 s prechodom;
• Opakovanie geometrických tvarov.
SJL:
• Čítanie s porozumením, nácvik plynulého čítania;
• Písanie, prepis písaného a tlačeného textu.
8. B, 10.B ročník MAT:
• Opakovanie sčitovania a odčitovania v obore do 100;
• Sčitovanie a odčitovanie v obore do 1000 bez prechodu;
• Sčitovanie a odčitovanie v obore do 1000 s prechodom;
• Opakovanie geometrických tvarov.
SJL:
• Čítanie s porozumením, nácvik plynulého čítania;
• Písanie, hľadanie prebratých písmen v texte, prepis tlačeného a písaného textu.
VECNÉ UČENIE:
• Opakovanie - ročné obdobia;
- mesiace v roku;
- jar v prírode;
- pestovanie zeleniny;
- domáce zvieratá;
- dopravné prostriedky;
- doplňovačky, tajničky.
Obsah vzdelávania 2. C
IVVP - telefonickým rozhovorom: odporúčanie pohybových aktivít spojených s tlieskaním, krúžením rúk, miesenie, stláčanie mäkkých materiálov. Vytlieskaním melódie, skladaním stavebníc.
Vypracovala Mgr. Špacírová
vedúca MZ