Profil školy

Profil školy: Špeciálna základná škola, Námestie Andreja Cabana 1, Komjatice

• ŠZŠ sa nachádza v širšom  centre obce Komjatice. Zriaďovateľom je Okresný úrad Nitra.

Školu navštevujú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Sú vzdelávaní podľa Školského vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím pre primárne vzdelávanie.

Vzdelávanie sa vnútorne člení na:

• variant A pre žiakov s ľahkým stupňom
      • variant B pre žiakov so stredným stupňom
      • variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia.

Variant A má spravidla deväť ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Prípravný ročník je určený pre žiakov, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy so vzdelávacím programom bežnej ZŠ.  Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky.

Variant B a C má spravidla desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka.

Dĺžku štúdia určuje štátny vzdelávací program.

Úspešným absolvovaním študijného programu žiak získa primárny stupeň vzdelania: 5.pozícia v ŠaUO má hodnotu C, úroveň SKKR 1/úroveň EKR 1.

Dokladom o získanom vzdelaní na danej úrovni kvalifikačného rámca je vysvedčenie s doložkou.

Dlhodobým zámerom našej školy je rozvíjanie individuálnych schopností žiakov A variantu. Ide o osvojenie si vedomostí a návykov potrebných pre ich ďalšiu profesionálnu orientáciu, vytvorenie správnych postojov a vzťahu k ľuďom, k sebe a k životnému prostrediu.

Vo vzdelávacom variante B a C sa poskytuje výchova a vzdelávanie žiakom ťažko vzdelávateľným, s takými nedostatkami rozumového vývoja, že nie sú schopní osvojiť si obsah učiva vo vzdelávacom variante A, ale sú schopní si osvojiť aspoň niektoré prvky vzdelania. Obsah výchovno- vzdelávacej činnosti sa zameriava na vypestovanie návykov sebaobsluhy, osobnej hygieny a na rozvíjanie primeraných poznatkov a pracovných zručností s predmetmi dennej spotreby.

Prijatie dieťaťa do ŠZŠ je možné len na základe:

- psychologického vyšetrenia /ľahký, stredný, hlboký stupeň MR/

- špeciálno- pedagogického vyšetrenia /určenie A,B a C variantu/

- žiadosť rodiča.

Postup pri prijímaní žiakov do špeciálnej základnej školy  upravuje § 61 ods. 1 ) zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní  (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

O prijatí dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.  Návrhu na vzdelávanie dieťaťa alebo žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v špeciálnej škole. Riaditeľ školy, pred prijatím dieťaťa do školy, poučí zákonného zástupcu o všetkých možnostiach vzdelávania jeho dieťaťa. Podmienky prijímania žiakov  ďalej upresňuje  Vyhláška č. 322/2008 Z.z. o špeciálnych školách.